Bosh muhandisi: Ibragimov Maorif Sharof o‘g‘li
• OTMning muhandislik xizmatiga tegishli bo’limlar faoliyatiga bevosita rahbarlikni amalga oshirish;
• OTMning muhim ob’ektlarida texnika xavfsizligi va texnik ekspluatatsiya qoidalariga rioya qilinishini nazorat qilish;
• OTMning mavjud ichki resurslari yoki pudratchi tashkilotlar bilan rekonstruktsiya, kapital va joriy ta’mirlash buyicha muzokaralar olib borish va ish qabul qilish;
• Kapital ta’mirlash bo’yicha loyixa-smeta xujjatlarini, jumladan bino va uning evakuatsiya rejasini tayyorlash;
• OTMning moddiy-texnik bazasi bo’yicha xar bir ob’ekt uchun alohida materiallar ro’yxatini tuzish va tayyorlash;
• Mavjud ob’ektlarni qayta ta’mirlash xamda qimmat va ulkan xajmli uskunalarni binolarga o’rnatishga moslashtirish bo’yicha masalalarni yechishda qatnashish;
• Binolar texnik xolati va jixozlanishi xamda o’z vaqtida ta’mirlanishining nazoratini amalga oshirish;
• Bo’ysunuvchi shu’balarga tushuntirish ishlarini olib borish xamda ularni mehnat xavfsizligi qoidalari bo’yicha o’qitishni tashkil etish;
• OTMning moddiy-texnik bazasi va yoqilg’i-energetika resurslaridan foydalanish bo’yicha xisobotlarni o’z vaqtida taqdim etish;
• O’z vakolatlari doirasida o’ziga bevosita bo’ysinuvchi bo’limlarga ko’rsatmalar berish;
• O’z vakolatlari doirasida buyruq va farmoyishlar loyihasini tayyorlash;
• Inshootlarning qayta rejalashtirilishi va ekspluatatsiya qoidalariga rioya qilinishi bo’yicha tavsiyalar berish;
• OTMda yoqilg’i-energetika resurslarini iqtisod qilish xamda elektr energiyasi, gaz va boshka turdagi yoqilgilardan foydalanishning limitlarini o’rnatishni nazorat qilish;
• O’z bo’ysinuvidagi shu’balar uchuy zarur materiallarga buyurtmalar berish va taqsimlash;
• OTMga tegishli mulkka zarar yetkazgan shaxslarga nisbatan chora ko’rish bo’yicha takliflar berish.
Bilishi kerak:
Loyiha, konstruktorlik va texnologiya, mehnatni muhofaza qilish, xavfsizlik texnikasi, ishlab chiqarish sanitariyasi va yongin xavfsizligi qoidalari hamda me’yoriy xujjatlarini, Vazirlik buyruqlari, lavozim vazifalarini, tegishli sanoat tarmoqlarini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirishning asosiy yo’nalishlarini belgilab beruvchi xukumat qarorlarini, yuqori tashkilotlarning OTMsi faoliyatini texnik jihatdan ta’minlashga taalluqli qarorlari, farmoyishlar, buyruqlar, boshqa rahbariy va me’yoriy xujjatlarni bilishi.
Malaka talablari:
• Qurilish, rekonstruktsiya, kapital va joriy ta’mirlash tajribasiga ega bo’lishi;
• OTMsini texnikaviy, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish istiqbollari, shartnomalar tuzish va ulardan foydalanish tartibini bilishi;
• Ishlab chiqarish, mexnat va boshqaruvni tashkil etishni bilishi;
• Oliy ma’lumotga ega bo’lishi;
• Mexnat tug’risidagi qonun asoslari; mexnatni muxofaza qilish, xavfsizlik texnikasi, ishlab chiqarish sanitariyasi va yong’inga qarshi himoya qoidalari va me’yorlarini bilishi zarur.
Ilg’or vazifalar
Talabalarning sifatli ta’lim olishlarini taminlash maqsadida binolarda shart sharoitlarni zamon talabiga mos xolatda ta’mirlash va ularni sifatli saqlanishi uchun chora tadbirlari amalga oshirilmoqda. Talabalarning vaqtlari mazmunli o’tishini va qulay sharoitlardan foydalanishlari uchun bir qator sport maydonchalari jumladan stol tennis maydonchasi, WorkOut maydonchalari qurib foydalanishga topshirildi. Talabalarning amaliy bilimlarini oshirish maqsadida Rovot MFY da o’quv amaliyot ba’zasi tashkil qilinib to’lliq joriy ta’mirlandi va foydalanishga topshirildi. Talabalarga yanada qulayliklar yaratish maqsadida DXSh asosida 1000 o’rinlik talabalar turar joyi qurilishi uchun barcha zarur bo’lgan me’yoriy xujjatlar tayyorlanib loyiha amalga oshirish ishlari amalga oshirilmoqda. Shu qatorda universitetda 2021-2023-yillarda qurilishi rejalashtirilgan 2500 o’rinlik o’quv binosini qurish uchun tender asosida pudratchi tashkiloti aniqlanib qurilish ishlariga start berilgan. Kelgusidagi rejalarimiz, ta’mirtalab binolarni sifatli hamda mos ravishda tamirlash ishlarini tashkil etish, yangi zamonaviy o’quv binolari qurish, talabalarni zamonaviy yotoqxona binolari bilan qamrab olish, jaxon standarlariga mos ravishdagi sport maydonchalari hamda suzish havzalari bilan ta’minlash maqsadida bir qator loyihalarni amalga oshirish.
Jizzax Davlat pedagogika universitetining Bog’ishamol «MFY» da joylashgan 2500 o’ringa mo’ljallangan yangi o’quv binosi

Phone number: (90) 297 83 00
• Monitoring compliance with the rules of technical safety and technical operation at important facilities of the university;
• Negotiating and hiring with existing internal resources of the university or contractors for reconstruction, capital, and current repairs;
• Preparation of design and estimate documentation for capital repairs, including the building and its evacuation plan;
• Compilation and preparation of a separate list of materials for each object on the material and technical base of the university;
• Participate in resolving issues related to the reconstruction of existing facilities and the adaptation of expensive and bulky equipment to the installation of buildings;
• Monitoring the technical condition and equipment of buildings and their timely repair;
• Carrying out explanatory work to subordinate departments and organizing their training on labor safety rules;
• Timely submission of reports on the material and technical base of the university and the use of fuel and energy resources;
• Instructing departments directly subordinate to it within its competence;
• Preparation of draft orders and directives within its competence;
• Recommendations for re-planning and operation of facilities;
• Control over the economy of fuel and energy resources in Higher Education and the establishment of limits on the use of electricity, gas, and other fuels;
• Ordering and distribution of materials required for its subordinate divisions;
• Make recommendations to the university to take action against those who have damaged property.
Must know: Technical aspects of the project, design and technology, labor protection, safety, industrial sanitation, and fire safety rules and regulations, Ministry orders, job descriptions, and government decisions defining the main directions of economic and social development of relevant industries, Higher Education Institutions knowledge of decisions, orders, directives and other governing and regulatory documents related to the provision. Qualification requirements:
• Experience in construction, reconstruction, capital, and current repairs;
• Knowledge of the prospects of technical, economic, and social development of the university, the procedure for concluding and using contracts;
• Knowledge of production, labor, and management organization;
• Higher Education;
• Fundamentals of labor law; must know the rules and norms of labor protection, safety, industrial sanitation, and fire protection.
Advanced functions: To ensure quality education for students, measures are being taken to repair the premises under modern requirements and to maintain their quality. Several sports grounds, including a table tennis court and WorkOut playgrounds, have been built and put into operation so that students can spend their time meaningfully and enjoy comfortable conditions. To increase the practical knowledge of students, a training practice base was established at “Rovot MFY”, which was completely renovated and put into operation. To create more conveniences for students, all the necessary regulatory documents for the construction of a dormitory for 1,000 students based on the PPC are being prepared and the project is being implemented. At the same time, a contractor has been identified for the construction of a 2,500-seat educational building at the institute, which is planned to be built in 2021-2023. Our plans include the organization of quality and proper repair of renovated buildings, construction of new modern educational buildings, the provision of students with modern dormitories, and the implementation of several projects to provide world-class sports grounds and swimming pools.