JDPUda Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni munosabati bilan anjuman bo‘lib o‘tdi
11-fevral Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni munosabati bilan Jizzax davlat pedagogika universiteti Axborot resurs markazi konferensiya zalida “Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida anjuman bo‘lib o‘tdi.
Mazkur sana doirasida tashkil etilgan tadbir ayollarning ilmiy salohiyati, ularning barqaror jamiyat qurishdagi o‘rni hamda ilm-ma’rifat taraqqiyotidagi strategik ahamiyatini yoritishga bag‘ishlandi.
Anjumanda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, olima ayollar, soha mutaxassislari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir davomida ayol olimalarning mas’uliyatli vorisligi, ilmiy izlanishlarning jamiyat taraqqiyotidagi roli, milliy rivojlanishning intellektual poydevorini mustahkamlash masalalari haqida fikr-mulohazalar bildirildi.
So‘zga chiqqanlar xotin-qizlarning ilm-fan sohasidagi faolligi va yutuqlari yurtimiz taraqqiyotining muhim omillaridan biri ekanini alohida ta’kidlashdi.
Anjuman kuni zalni Jizzaxning yetuk olima ayollari va kelajakda ilm yo‘lini tanlagan bo‘lajak olimalar egalladi. Tadbir ilm-fan sohasida faoliyat yuritayotgan bir qator xotin-qizlarni taqdirlash bilan yakun topdi.

В ДжГПУ прошла конференция по случаю Международного дня женщин в науке
11 февраля в конференц-зале Центра информационных ресурсов Джизакского государственного педагогического университета состоялась конференция на тему «Наука и женщина: к устойчивому обществу,» приуроченная к Международному дню женщин и девушек в науке.
Мероприятие, организованное в рамках этой даты, было посвящено освещению научного потенциала женщин, их роли в построении устойчивого общества и стратегического значения в развитии науки и просвещения.
В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, женщины-ученые, специалисты отрасли и студенческая молодежь.
В ходе мероприятия были высказаны мнения об ответственной преемственности женщин-ученых, роли научных исследований в развитии общества и укреплении интеллектуального фундамента национального развития.
Выступавшие особо подчеркнули, что активность и достижения женщин в сфере науки являются одним из важных факторов развития нашей страны.
В день собрания зал был заполнен выдающимися женщинами-учеными Джизака и будущими исследовательницами, избравшими путь науки. Мероприятие завершилось чествованием ряда женщин, ведущих деятельность в научной сфере.