Fuqaro va mexnat muhofazasi
Fuqaro va mehnat muhofazasi bo’limi tarkibi: 1-toifali muhandislar: Ibragimov Murod Ne’matullaevich, Buronov Xusan Turon o’g’li, Umrzaqov Abdivaxob Baxodir o’g’li.
Telefonlar:
Mehnat muhofazasi muhandisi: +(99890) 229 80 36
Yong’in xavfsizligi muhandisi: +(99888) 328 33 66
Favqulodda vaziyatlar muhandisi: +(99893) 307 47 57
• Universitetda fuqaro va mexnat muhofazasi, yong’in xavfsizligi ishlari bo’yicha ishlarni tashkillashtiradi.
• Universitetning tuzilmalari tomonidan mexnat muxofazasi va yong’in xavfsizligi bo’yicha qonuniy va me’yoriy xuquqiy aktlarga amal qilinishini nazorat qiladi..
• Universitetda ishchi xodimlar va talabalar uchun sog’lom va xavfsiz sharoitlarni yaratishni tashkillashtirishda qatnashadi va travmatizmni oldini olish bo’yicha profilaktika ishlarini olib boradi.
• Universitetda ishchi xodimlarni mexnat muhofazasi va texnika xavfsizligi bo’yicha kirish yo’rig’idan o’tkazadi va ish joylarida yo’riqdan o’tkazishni, o’qitish va bilimlarini tekshirish va imtixondan o’tkazishni tashkillashtiradi.
• Universitetda ishchi xodimlar o’rtasida fuqaro va mehnat muhofazasi ,yong’in xavfsizligi bo’yicha axborot va targ’ibot ishlarini olib boradi.
• Universitetning bo’lim va kafedralarini fuqaro va mexnat muxofazasi, yong’in xavfsizligi bo’yicha qoidalar ,normalar, ma’ruza yo’riqnomalar, videoroliklar, yo’riqnomalar, plakatlar va turli ko’rgazmali dasturlar bilan ta’minlaydi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 11 fevraldagi 60-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Xodimlarga ularning mehnat vazifalarini bajarish bilan bog’liq holda jarohatlanishi, kasb kasalliklariga chalinishi yoki salomatlikning boshqa xil shikastlanishi tufayli yetkazilgan zararni to’lash qoidalari” dan ko’chirma:
1 (32). Ish beruvchi kasb bo’yicha mehnat layoqatini yo’qotgan xodimga ishlab chiqarishda nobud bo’lganning oila a’zolariga amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq ularning zararni to’lashga bo’lgan huquqlarini va ushbu masalalar bilan ish beruvchiga murojaat qilish tartibini tushuntirishi hamda zararni to’lash to’g’risidagi talablarni berish uchun zarur bo’lgan hujjatlarni olishda ariza beruvchiga ko’maklashishi va tegishli hollarda ushbu hujjatlarni boshqa tashkilotlardan talab qilishi shart.
2 (33). Zararni to’lash to’g’risidagi ariza ish beruvchiga beriladi. Zararni to’lash to’g’risidagi arizaning nusxasi kasaba uyushmasi qo’mitasiga yoxud korxona xodimlarining boshqa vakolatli organiga beriladi.
3 (34). Ish beruvchi zararni to’lash to’g’risidagi arizani ariza olingan kundan boshlab 10 kun muddatda ko’rib chiqishi va tegishli qaror qabul qilishi shart. Qaror ish beruvchining buyrug’i (farmoyishi) bilan rasmiylashtiriladi. Buyruq asoslangan bo’lishi zarur, unda zarar to’lovini oladigan shaxslar, oilaning har bir a’zosi uchun uning miqdorlari va to’lash muddatlari ko’rsatiladi. Ish beruvchining zararni to’lash yoki asoslangan rad etish haqidagi buyrug’i nusxasi xodimga yoki manfaatdor shaxslarga buyruq chiqarilgan kundan boshlab 3 kun muddatda topshiriladi. 4 (35). Zararni to’lash to’g’risidagi arizaga Davolash-mehnat ekspertiza komissiyasining kasb bo’yicha mehnatga layoqatsizlik darajasi to’g’risidagi hamda tegishli hollarda jabrlanuvchining qo’shimcha yordam turlariga muhtojligi haqidagi xulosasi ilova qilinadi. Zarar to’lovlari muddatini uzaytirish uchun ham yuqorida qayd etilgan hujjatlar taqdim qilinadi. 5 (36). Davolash-mehnat ekspertiza komissiyasida sog’liqni tekshiruvdan o’tkazish va qayta tekshirishdan o’tkazish qonun hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi. 6 (37). Boquvchisini yo’qotganlik tufayli zarar to’lanishi huquqiga ega bo’lgan shaxslarga zararni to’lash haqidagi arizaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi: a) fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organi (FHDYo) tomonidan boquvchining vafoti to’g’risida berilgan guvohnoma nusxasi; b) vafot etgan shaxsning oila a’zolari tarkibi, shu jumladan uning qaramog’ida bo’lganlar to’g’risida fuqarolarning o’zini o’zi boshqarish
• Xodimlar bo’limi bilan birgalikda universitetning yong’in-posbon soqchiligiga xodimlarni tanlash bilan shug’ullanish;
• Tasdiqlangan xaritaga muvofiq universitet xonalari va hududini kecha-yu kunduz qo’riqlanishini tashkil etish;
• O’t o’chirish va yong’inga qarshi ishlatiladigan vositalar hamda anjomlar bilan ta’minlanishi va ular soz holda saqlanishini doimiy kuzatib borish;
• O’t o’chirish anjomlarining o’z vaqtida profilaktik ta’mirlanishini va yaroqsizlarini yaroqlilari bilan almashtirilishini tashkil etish;
• universitetda yong’in chiqqan, tungi vaqtda begona shaxslar ushlangan hollarda navbatchi posbonlar qanday harakat qilishlari kerakligi xususida ularga yo’l – yo’riq berish;
• Posbonlar bilan tarbiyaviy ishlar olib borish.
• O’z faoliyatiga taalluqli Nizom, yo’riqnomalar va me’yoriy hujjatlarni, universitetning ichki tartib-qoidalari, me’yoriy hujjatlarni bilishi;
• Namunaviy shaxsiy fazilatlarga-intellekt, madaniyatli, ijodiy qobiliyatlar, xushmuomalalik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bo’lish, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror qabul qilish xususiyatini ta’minlaydi.
• O’zbekiston Respublikasi Fuqaro muxofazasi va mexnat muxofazasiga oid Qonunlar, Prezident Farmonlari, Vazirlar Maxkamasi Qarorlari va vazirliklarning buyruqlari, topshiriqlari hamda maxalliy hokimiyat organlarining ko’rsatmalarini bajarish;
• Fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar xujjatlarini belgilangan tartibda nomenklatura bo’yicha yuritish;
• Universitet fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar xarbiylashmagan tuzilmalarni tuzishni ta’minlash;
• Fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar tuzilmalari shaxsiy tarkibini reja asosida o’qitishni tashkil etish;
• Fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar tuzilmalari bilan «TMM, KMM, ommaviy mashq» larni alohida reja asosida o’tkazib borish;
• Universitet fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar tinchlik davriga mo’ljallangan rejasini xar yili qayta ko’rib chiqish va ijrosini ta’minlash;
• Universitet fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlarga taalluqli anjomlar, gaz niqoblari va boshqa jixozlarni doimo shay xolatda bo’lishini ta’minlash va nazorat qilish;
• Favqulotda vaziyatlarda binoni tark etish rejalarini belgilangan tartibda ishlab chiqilishini va tasdiqlanishini ta’minlash xamda ko’rinarli joylarga ilib qo’yilishini amalga oshirish;
• Yuqori tashkilotlardan kelgan fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlarga oid barcha xujjatlarga o’z vaqtida o’rganib chiqish va natijasi bo’yicha ma’lumot taqdim qilish;
• Universitetda «Fuqaro mudofaasi kuni» ni alohida reja asosida o’tqazishni ta’minlash;
• Fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar xizmatlari va yuqori tashkilotlar (IIB, FVB va boshqalar) bilan xamkorlikda ishlashni tashkil etish;
• Favqulotda vaziyatlarda aloqa va xabar qilish vositalarini ishlashini ta’minlash;
• Universitetda fuqaro mudofaasi favqulotda vaziyatlar burchagi va o’quv xonasini tashkil qilish;
• Favqulotda vaziyatlar va fuqaro mudofaasi bo’yicha zaxiradagi boshqaruv punktini tashkil qilish va jixozlashni amalga oshirish.
• Bo’lim boshlig’ining qonuniy topshiriqlarini bajarish;
• Axborot kommunikatsiya texnologiyalarni puxta bilish;
• Universitet ichki tartib qoidalari, odob-axloq qoidalari va kiyinish madaniyati talablariga rioya qilish.
• O’zbekiston Respublikasi Fuqaro muxofazasi va mexnat muxofazasiga oid Qonunlar, Prezident Farmonlari, Vazirlar Maxkamasi Qarorlari va vazirliklarning buyruqlari, topshiriqlari, mahalliy hokimiyat organlarining Qarorlari xamda Nizom, yo’riqnomalar va me’yoriy hujjatlarni, Universitet ichki tartib-qoidalari bilishi.

Head of the Department of Civil and Labor Protection: Yuldashev Ulugbek Uktamovich
Members of the Department of Civil and Labor Protection: Engineers of the 1st category: Ibragimov Murod Nematullaevich, Buronov Husan Turon ugli, Umrzakov Abdivakhob Bahodir ugli
Phones:
Labor Protection Engineer : +(99890) 229 80 36
Fire Safety Engineer : +(99888) 328 33 66
Emergency Engineer : +(99893) 307 47 57
The main responsibilities of the head of the department of civil and labor protection:
- Organizes work on civil and labor protection, fire safety at the Institute..
- Supervises the observance of legal and regulatory acts on labor protection and fire safety by the structures of the Institute.
- Participates in the creation of healthy and safe conditions for staff and students at the Institute, and conducts preventive work to prevent injuries.
- Provides introductory training on occupational safety and health for employees at the Institute, and organizes on-the-job guidance, training and examination of knowledge and skills.
- Carries out information and advocacy work on civil and labor protection, fire safety among the staff of the institute.
The main responsibilities of a labor protection engineer:
Extract from the “Rules for compensation of damage caused to employees due to injuries, occupational diseases or other health injuries in connection with the performance of their duties”, approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 11, 2005 № 60:
1 (32). The employer must explain to the family member of the employee who lost his / her ability to work in accordance with the current legislation their rights to compensation and the procedure for applying to the employer on these issues, as well as compensation for damages, assist the applicant in obtaining the documents required to file the claim and, where appropriate, request these documents from other organizations.
2 (33). An application for damages is submitted to the employer. A copy of the claim for damages shall be submitted to the labour union committee or other competent body of the enterprise’s employees
3 (34). The employer must consider the claim for damages within 10 days from the date of receipt of the application and make a decision. The decision is made by the order of the employer. The order must be justified, indicating the persons who will receive compensation, the amount and terms of payment for each member of the family. A copy of the order of the employer to pay damages or a reasoned refusal shall be delivered to the employee or interested persons within 3 days from the date of issuance of the order.
4 (35). The application for compensation shall be accompanied by the conclusion of the Medical-Labor Expert Commission on the degree of occupational disability and, where appropriate, the need for additional types of assistance to the victim. The above documents are also required to extend the period of damages.
5 (36). The medical examination and re-examination of the medical-labor examination commission shall be carried out in accordance with the procedure established by the legislation.
6 (37). The following documents shall be attached to the application for compensation for damages due to the loss of a breadwinner: a) a copy of the death certificate of the breadwinner issued by the Civil Registry Office (CRO); (b) Citizens’ self-government of the deceased’s family members, including those in his or her care.
Duties of fire safety instructor:
- In collaboration with the Human Resources Department, recruit staff for the institute’s fire brigade
- Organize round-the-clock security of the rooms and territory of the institute in accordance with the approved map;
- Regularly monitor the availability and proper maintenance of firefighting and firefighting equipment;
- Arrange for timely preventive maintenance and replacement of firefighting equipment;
- Instruct the guards on how to act in the event of a fire at the institute or the arrest of strangers at night;
- Educational work with guards.
- Knowledge of the Charter, instructions and normative documents related to its activities, internal procedures of the institute, normative documents;
- Provides exemplary per sonal qualities – intelligence, cultural, creative abilities, politeness and initiative, a sense of responsibility, independent decision-making.
The main responsibilities of an emergency engineer:
- Implementation of the Laws of the Republic of Uzbekistan on Civil Protection and Labor Protection, Presidential Decrees, Resolutions of the Cabinet of Ministers and orders, instructions of ministries and instructions of local authorities;
- Maintain civil defense emergency documents in accordance with the established nomenclature;
- Ensuring the establishment of civil defense structures of the Institute of Civil Defense;
- Organize planned training of civil defense emergency personnel;
- Carrying out “TMM, KMM, mass exercises” with civil defense emergency structures on the basis of a separate plan;
- Annual review and implementation of the Institute’s Civil Defense Emergency Peace Plan;
- Ensuring and monitoring the readiness of the Institute’s civil defense emergency equipment, gas masks and other equipment;
- Ensuring that emergency evacuation plans are developed and approved in the prescribed manner and posted in a conspicuous place;
- Timely review of all documents on civil defense emergencies from higher organizations and providing information on the results;
- Ensuring that the Institute conducts a “Civil Defense Day” according to a special plan;
- Organization of cooperation with the Civil Defense Emergency Services and higher organizations (MIA, MES, etc.);
- Ensuring the operation of communication and notification facilities in emergencies;
- Establishment of a civil defense emergency corner and a study room at the institute;
- Establish and equip a reserve control point for emergencies and civil defense;
- Carry out legal duties of the head of the department;
- Thorough knowledge of information and communication technologies;
- Comply with the rules of the institute, the rules of etiquette and dress code.
- Knowledge of the Laws of the Republic of Uzbekistan on Civil Protection and Labor Protection, Presidential Decrees, Resolutions of the Cabinet of Ministers and orders and instructions of ministries, Resolutions of local authorities and regulations, instructions, internal regulations of the Institute.