«Ma’rifat ulashib» loyihasi yoshlarni o‘z safiga chorlamoqda.
JDPUda o‘tkazilgan navbatdagi tadbirga universitet rektoriga biriktirilgan uyushmagan yoshlar, mahalla faollari, maktab o‘quvchilari hamda talaba yoshlar taklif etildi.
Universitet ijodkor yoshlari tomondan tashkil etilgan badiiy musiqiy kechada Vatanga muhabbat, sevgi-sadoqat, jasurlik, mehnatsevarlik, odamiylik haqida kuylandi. Musiqiy kechada so‘zga chiqqanlar yoshlarni bilim olishga, yurt taraqqiyoti uchun munosib kadrlar bo‘lib yetishishga chaqirishdi. Talabalar o‘zlarining sho‘x qo‘shiqlari va go‘zal raqslari., sahnaviy ko‘rinishlari bilan yig‘ilganlarni xushnud etishdi
– “Ma’rifat ulashib” loyihasi butun respublikamizda amalga oshirilyapti, – dedi universitetning yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat masalalari bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov – Ushbu loyiha asosida bugungi kungacha ham oliygohda “Zakovat” intellektual o‘yinlari, “Munozara” debat bellashuvlari, “Mushoira” va adiblarning hayotiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazdik. Shu kungacha talabalarimiz bir qancha taniqli adiblarimiz bilan uchrashdi. Bugungi tadbirga universitet rektoriga biriktirilgan uyushmagan yoshlar, mahalla faollari va aynan JDPUga biriktirilgan maktablarning o‘quvchi yoshlari ham taklif etilgan. Tadbir davomida faol yoshlarni taqdirlashga harakat qildik. Rejamizda bu kabi tanlov va tadbirlarni faqatgina shahar markazida emas, bizga biriktirilgan chekka hududlardagi maktablarda ham o‘tkazish, o‘ylaymanki, bu kabi tadbirlar olis qishloqlardagi iste’dodli yoshlarning kashf etilishiga xizmat qiladi.

Проект «Маърифат улашиб»приглашает молодежь в свои ряды
На очередное мероприятие, состоявшееся в ДжГПУ, была приглашена неорганизованная молодежь, прикрепленная к ректору университета, активисты махалли, школьники и студенты.
На художественно-музыкальном вечере, организованном творческой молодежью университета, прозвучали песни о любви к Родине, любви-верности, мужестве, трудолюбии и человечности. Выступавшие на музыкальном вечере призвали молодежь учиться и стать достойными кадрами для развития страны. Студенты развлекали публику своими зажигательными песнями, красивыми танцами и сценическими номерами.
— Проект «Маърифат улашиб» реализуется по всей нашей республике, — рассказал первый проректор университета по работе с молодежью, духовности и просвещению С.Назаркасимов, — на основе данного проекта мы провели в университете интеллектуальные игры «Заковат», конкурсы-дебаты «Мунозара», «Мушойра» и мероприятия, посвященные жизни писателей. До сегодняшнего дня наши студенты встретились с рядом известных писателей. На сегодняшнее мероприятие также были приглашены неорганизованная молодежь, прикрепленная к ректору университета, активисты махаллей и учащиеся школ, прикрепленных к ДжГПУ. В ходе мероприятия мы постарались вознаградить активную молодежь. Подобные конкурсы и мероприятия мы планируем проводить не только в центре города, но и в школах прикрепленных к нам отдаленных районов, я думаю, что подобные мероприятия служат выявлению талантливой молодежи в отдаленных селах.