Universitet ilmiy laboratoriyalari
Bugungi kunda barcha sohalar qatorida qishloq xo‘jaligi, bog‘dorchilik tarmoqlarida ham zamonaviy uslub va texnologiyalar joriy etilmoqda. Ana shunday zamonaviy texnologiyalardan biri in-vitro texnologiyasidir. “In-vitro” laboratoriyasi respublikamizda birinchilardan bo‘lib Biorganik kimyo institutida tashkil etildi va bugungi kunda noyob, yuqori hosildor, kasalliklarga chidamli, genetik barqaror o‘simliklar invitro sharoitida yetishtirib kelinmoqda. Mana shunday laboratoriyalardan biri 2023-yilda “Tashabbusli budjet” loyihasi doirasida Jizzax davlat pedagogika universiteti qoshida ham tashkil etildi. Bu laboratoriyani moliyalashtirish uchun mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan 1 200 000 000 so‘m yo‘naltirildi. Ushbu laboratoriya faoliaytini ishga tushirish uchun yo‘naltirilgan mablag‘lar hisobidan laboratoriya uchun kerakli bo‘lgan avtoklav, quritish shkafi, stellyaj, termostat, laminar boks, distilyator va shu kabi zamonaviy laboratoriya jihozlari keltirildi. Hozirda ushbu laboratoriyamizda dorivor o‘simliklar urug‘lari, mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari vegetativ usulda zamonaviy texnologiyalar asosida yetishtirilmoqda.
Steam park
Steam park maqsadi-O‘zbekiston Respulikasining rivojlanayotgan iqtisodi uchun bo‘lajak pedagog kadrlar mahorat darajasini oshirish borasida innovatsiyalarni amaliyotga ommaviy va sifatli joriy qilish, zamonaviy moddiy texnik va metologik bazadan foydalanib fizika matematika informatika kimyo, biologiya, texnologiya, mexatronika, elektronika, robototexnika va texnik ijodning boshqa sohalarini tezkor rivojlantirish uchun sharoit yaratish; kadrlar buyurtmachilar bilan o‘zaro hamkorlikni tashkil qilish hisobiga oliy pedagog ta’limning zamonaviy uzluksiz ta’lim tizimi ehtiyojiga mutanosibligini ta’minlash.
Inkubatsiya markazi
Universitet inkubatsiya markazini tashkil qilshininng asosiy maqsadi-iqtidorli talabalar va yosh olimlar tomonidan yaratilayotgan istiqbolli innovatsion loihalarin qo‘llab quvvatlash, startap loyihalarni IT-park hududiy filiali mutaxassislari ishtirokida tanlab olish hamda inkubatsiya va akseleratsiya dasturlariga kiritish hisoblanadi. Universitet inkubatsiya markazi faoliyati iqtidorli talabalar va yosh olimlarning innovatsion ishlanmalarini g‘oyadan boshlab ishlab chiqarish boshlanishi va brinchi muvaffaqiyatli tijoratlashtirshgacha mo‘ljallangan.

Университетские исследовательские лаборатории
Сегодня современные методы и технологии внедряются во все отрасли, включая сельское хозяйство и садоводство. Одной из таких современных технологий является технология in-vitro. Лаборатория «in-vitro» была одной из первых в нашей республике, созданных в Институте биоорганической химии, и сегодня здесь выращивают in vitro уникальные, высокоурожайные, устойчивые к болезням, генетически стабильные растения. Одна из таких лабораторий была создана и в Джизакском государственном педагогическом университете в 2023 году в рамках проекта «Проактивный бюджет». На финансирование данной лаборатории из местного бюджета было выделено 1 200 000 000 сумов. Средства, выделенные на запуск деятельности данной лаборатории, были направлены на приобретение необходимого современного лабораторного оборудования для лаборатории, такого как автоклав, сушильный шкаф, стеллаж, термостат, ламинарный бокс, дистиллятор и другое современное лабораторное оборудование. В настоящее время в данной лаборатории на основе современных технологий вегетативно выращиваются семена лекарственных растений, саженцы плодовых и декоративных деревьев.
Парк технологий
Целью Парового парка является массовое и качественное внедрение инноваций для повышения квалификации будущих педагогических кадров для развивающейся экономики Республики Узбекистан, создание условий для ускоренного развития физики, математики, информатики, химии, биологии, технологий, мехатроники, электроники, робототехники и других направлений технического творчества на современной материально-технической и методической базе; обеспечение соответствия высшего педагогического образования потребностям современной системы непрерывного образования путем организации взаимодействия с заказчиками кадров.
Центр инкубации
Основной целью создания Центра инкубации университета является поддержка перспективных инновационных проектов, создаваемых талантливыми студентами и молодыми учеными, отбор стартап-проектов с участием специалистов регионального филиала Парка технологий и их включение в программы инкубации и акселерации. Деятельность Центра инкубации университета направлена ​​на поддержку инновационных разработок талантливых студентов и молодых ученых от идеи до запуска производства и первой успешной коммерциализации.