8 dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun
Fuqarolarni asosiy qonunimizda belgilangan demokratiya, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik g‘oyalari atrofida jipslashtirishgan o‘zida “Konstitutsiya – xalqchil davlat, barqaror taraqqiyot va farovon hayot asosi!” bosh g‘oyasini mujassam etgan bayram tadbirini universitet rektori Sh.Sharipov ochib berdi.
Yangilangan Konstitutsiya O‘zbekiston xalqining siyosiy irodasi natijasidir, – deydi universitet rektori Sh.Sharipov. – Muhimi, Asosiy qonunda inson qadr-qimmatiga hurmat o‘z ifodasini topishi bilan birga, buni amalda ta’minlashga qaratilgan me’yorlar kengaytirildi. Kamsitishga yo‘l qo‘ymaslikdek muhim qoida qomusda aks etdi.  Konstitutsiyaning amalda bajarilishi bo‘yicha nafaqat davlat organlari, balki fuqarolik jamiyati vakillari, xalqaro tashkilotlar bilan uzviy hamkorlikka e’tibor qaratilayotgani, bunda ochiqlik, inklyuzivlik tamoyillari ustuvorligi e’tirofga munosib. Fursatdan foydalanib, yurtdoshlarimizni va barcha yig‘ilganlarni Konstitutsiya bayrami bilan qutlayman.
Tantanali tadbirda shuningdek  Jizzax viloyat sudining raisi Akram Shukurov ham ishtirok etib yig‘ilganlarni qutlug‘ sana bilan muborakbod etdi.
Bayram tadbiri Konstitutsiya kuni munosabati bilan tashkillashtirilgan turli tanlovlar va sport musobaqalarida  faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritgan professor-o‘qituvchilar va talab yoshlarni taqdirlash marosimi bilan davom etdi. Taqdirlash marosimida universitet rektori Sh.Sharipov amaliy hamkorlik uchun  Silk Road Research Academy asoschisi, professor Azamat Akbarov tomonidan sertifikat bilan taqdirlandi.
Qutlug‘ sana munosabati bilan o‘tkazilayotgan tantanali tadbirni universitet badiiy jamoasi tomonidan tayyorlangan konsert dasturi namoyish etildi. Buyuk ma’rifatparvar, jadidchilik harakatining yetakchilarining chiqishlari bilan boshlangan sahnaviy ko‘rinishlar, go‘zal taronalarga ulanib ketdi.

December 8 – the day of the Constitution of the Republic of Uzbekistan
Rector of the university Sh. Sharipov opened the festive event embodying the main idea “Constitution is the foundation of a people-oriented state, stable development and a prosperous life!”.
The updated Constitution is the result of the political will of the people of Uzbekistan, – says university rector Sh. Sharipov. – It is important that the Basic Law expresses respect for human dignity, and the norms aimed at ensuring it in practice have been expanded. An important rule of non-discrimination was reflected in the dictionary. It is worthy of recognition that not only state bodies, but also civil society representatives and international organizations are paying attention to the implementation of the Constitution, and the priority of the principles of openness and inclusiveness. I would like to take this opportunity to congratulate our compatriots and everyone present on the Constitution Day.
Akram Shukurov, chairman of the Jizzakh regional court, also participated in the solemn event and congratulated those gathered on the auspicious day.
The festive event continued with the ceremony of awarding professors and teachers and talented young people who took pride of place in various contests and sports competitions organized on the occasion of the Constitution Day. At the awarding ceremony, the rector of the university Sh. Sharipov was awarded a certificate by the founder of the Silk Road Research Academy, professor Azamat Akbarov for practical cooperation.
A concert program prepared by the artistic team of the university was presented at the festive event held in connection with the holiday. The stage performances, which began with the speeches of the leaders of the great enlightener, the Jadidist movement, were connected to beautiful songs.