Sharipova Gulchehra Ergashevna
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ommaviy axborot vositalari mustaqilligini ta’minlash hamda davlat organlari va tashkilotlari axborot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish bo’yicha qo’shimcha chora-tadbirlar to’g’risida” gi 27.06.2019 yildagi PQ-4366-sonli qarori bilan tashkilot va idoralarda matbuot xizmatlari tashkil etilgan. Jizzax davlat pedagogika universititening axborot xizmati rahbari bir vaqtning o’zida tashkilot rahbarining matbuot kotibi hisoblanadi hamda axborot siyosati masalalari bo’yicha maslahatchisi maqomiga ega bo’ladi. Axborot xizmatining vazifalari va funksiyalari davlat organi va boshqa tashkilotning boshqa bo’lim va bo’linmalariga yuklanishiga yo’l qo’yilmaydi;
Matbuot xizmatining asosiy vazifalari va funksiyalari:
Jizzax davlat pedagogika universiteti matbuot xizmati rahbariyati tomonidan zamonaviy talablarga muvofiq belgilanadigan axborot siyosatini shakllantirish va amalga oshirishda ishtirok etadi. Axborot sohasidagi yagona davlat siyosatini amalga oshirish borasida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Matbuot xizmati, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi matbuot xizmati, davlat va xo’jalik boshqaruvi organlarining axborot xizmatlari bilan samarali va amaliy hamkorlikni olib borishga harakat qiladi. Shuningdek axborotni universitetinng rasmiy veb-saytida tezkor joylashtirish va o’z vaqtida yangilab borish, Internet tarmog’idagi veb-resurslarni, shu jumladan, ijtimoiy va mobil tarmoqlarni rivojlanishi uchun xizmat qiladi. Matbuot xizmati OAVda, shu jumladan, Internet tarmog’ida axborot e’lon qiladi (chop etadi), shuningdek, ularni rasmiy veb-saytlarda, hamma kirishi mumkin bo’lgan xonalar va joylarga joylashtirish va yangilab borishni ta’minlaydi. Ommaviy tadbirlarni, shu jumladan, tashkilot rahbariyati ishtirokidagi tadbirlar (majlislar, yig’ilishlar, uchrashuvlar, matbuot anjumanlari, brifinglar, seminarlar, davra suxbatlari va boshqalar) ni tashkil etadi va o’tkazadi. OAV va jurnalistlarning so’rovi asosida ularga og’zaki va yozma shaklda (shu jumladan, elektron xujjat shaklida) axborot taqdim etadi. Jizzax davlat pedagogika universiteti matbuot xizmati jamoatchilik hamda OAV vakillari bilan hamjihatlikda ishlash uchun harakat qiladi. Sohaga oid qabul qilinayotgan qonun xujjatlari, sotsial va ijtimoiy ahamiyatga molik muhim dasturlar to’g’risida keng jamoatchilikni xabardor qilib boradi. Universitet xayoti va faoliyatini eng to’liq va xolisona yoritish maqsadida OAV hamda jurnalistlar bilan o’zaro hamkorlikni amalga oshiradi. Davlat organlari va boshqa tashkilotlar axborot xizmatlarining rahbarlari har uch yilda bir marta Agentlikda attestatsiyadan o’tkaziladi. Matbuot xizmati Oliy va O’rta maxsus ta’lim vazirligi hamda A. Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti faoliyatining dolzarb jihatlarini yoritib boradi. Matubot xizmati shaffoflik va ochiqlik mezonlariga amal qilgan holda barcha ommaviy axborot vositalariga sohaga oid barcha ma’lumot va axborotlarni taqdim etib boradi.

Sharipova Gulchehra Ergashevna
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to ensure the independence of the media and the development of information services for state bodies and organizations” dated June 27, 2019 PP-4366, press services were organized in organizations and institutions. The head of the information service of the Jizzakh State Pedagogical University is simultaneously the press secretary of the head of the organization and has the status of an adviser on information policy. It is not allowed to assign the tasks and functions of the information service to other departments and divisions of the state body and other organizations;
The main tasks and functions of the press service:
The press service of the Jizzakh State Pedagogical University participates in the formation and implementation of the information policy determined by the leadership in accordance with modern requirements. The press service tries to conduct effective and practical cooperation with the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, the Press Service of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, information services of state and economic authorities on the implementation of a unified state policy in the field of information. It also serves for the prompt placement and updating of information on the official website of the university, for the development of web resources on the Internet, including social and mobile networks. The press service publishes (places) information in the media, including on the Internet, and also ensures their placement and updating on official websites, in rooms and places accessible to everyone. Organizes and conducts public events, as well as events with the participation of the organization’s management (meetings, meetings, press conferences, briefings, seminars, round tables, etc.). Based on the request of the media and journalists, provides them with information in oral and written form (including in the form of an electronic document). The press service of the Jizzakh State Pedagogical University seeks to cooperate with the public and media representatives. Informs the public about the adopted legal documents relating to the sphere, important programs of social and public importance. In order to provide the most complete and objective coverage of the life and activities of the university, it cooperates with the media and journalists. Heads of information services of state bodies and other organizations are certified by the Agency every three years. The press service covers topical aspects of the activities of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education and Jizzakh State Pedagogical University named after A. Kadyri. Observing the criteria of transparency and openness, the press service provides all information and information related to the field to all the media.