Maktabgacha va boshlang’ich yo’nalishlarda masofaviy ta’lim kafedrasi
Maktabgacha va boshlang’ich yo’nalishlarida masofaviy ta’lim kafedrasi professor-o’qituvchilar tarkibi:
Jami o’qituvchilar – 42 ta
Katta o’qituvchilar – 2 ta
Stajyor o’qituvchilar – 25 ta
O’qituvchilar – 10 ta
Falsafa doktori – 0 ta
Fan doktori – 2 ta
Kubayev Kabil
Dotsent
Lutfullayev Jahongir
Xolmurodov Xolyigit
O’skanov Qahramon
Daminova Shohista
Imomova Mahliyo
Yarlakabova Gulnora
Narmatova Manzura
Bo’tayeva Nigora
Axunboboyeva Shahnoza
Shodiyeva Shoxida
Jumanova Dilnavoz
Mamaraximova Nafisa
Safarov Botir
Eshbekova Gulbahor
Atamurodova Jamila
Burxonov Zavqiddin
Boltakov Sanjar
Sharipov Jahongir
Akramova Zuhra
Haydarova Zilola
Kushbakova Dilnoza
Kurbanova Zaynab
Murtazoyeva Nodira
Mamatova Mahliyo
Xidirova Dilnoza
Pardaboyev Doston
O’ktamova Shahnoza
Jumanov Akbar
Turnazarova Nilufar
Zoirova Muharram
Ta’lim yo’nalishlari va mutaxassisliklari: Maktabg’acha ta’lim, Boshlang’ich ta’lim, O’zbek tili va adabiyoti
Kafedra mutaxassislik fanlari: MAKTABG’ACHA TA’LIM: Bolalarni sahnalashtirish va ijodiy faoliyatga o’rgatish, MTT larida mashgulotlarni tashkil etish texnalogiyasi, Matematik tasavvurlarni shakllantirish nazariyasi va texnologiyasi, Tasviriy faoliyatga o’rgatish nazariyasi va texnologiyasi, Tabiat bilan tanishtirish, Bolalar musiqiy ta’limi, Bolalarni ijtimoiy moslashuvi, Metodika fanlarni o’qitish texnologiyasi, Ifodali o’qish, Maktabgacha ta’limda milliy o’yinlarni o’tkazish metodikasi. BOSHLANG’ICH TA’LIM: Boshlang’ich ta’limda bolalar adabiyoti, Ona tili o’qitish metodikasi, Boshlang’ich ta’limda xalqaro baholash tizimi, Boshlang’ich ta’limda imlo qoidalari, Husnixat va savodxonlikni takomillashtirish, Ona tili leksikografikasini o’qitish metodikasi, Boshlang’ich ta’lim pedagogikasi, innovatsiya va integratsiyasi, Texnologiya o’qitish metodikasi, Tarbiyaviy ishlar metodikasi, Boshlang’ich sinf o’qituvchisining nutq madaniyati. O’ZBEK TILI VA ADABIYOTI: Ona tili, Ona tili va bolalar adabiyoti, Tilshunoslik asoslari, Аdabiyotshunoslik asoslari, O’zbek folklori, Eski o’zbek yozuvi, O’zbek dialektalogiyasi, Fonetika, O’zbek adabiyoti tarixi, Leksikologiya, Morfemika va morfologiya, Matnshunoslik, Navoyishunoslik, Istiqlol davri adabiyoti, O’zbek tilini sohada qullanilishi, Hozirgi o’zbek adabiy tili, O’zbek adabiyoti, Badiiy tahlil asoslari, Hozirgi adabiy jarayon va adabiy tanqid, O’qituvchi nutq madaniyati, O’zbek adabiyotini o’qitish texnologiyalari, Ona tili o’qitish metodikasi, Mutola madaniyati va ifodali o’qish, O’zbek adabiyotini o’qitish metodikasi, Milliy uyg’onish istiqlol davr O’zbek adabiyoti, O’zbek tili tarixi, Jahon adabiyoti, Sotsialigvistika va diskus, Аdabiyot nazariyasi, Maktab darsliklari bilan ishlash, Proza va peetika, Til tizim birliklari, Badiiy matn taxlil asoslari, Hozirgi adabiy jarayonlar va adabiy tanqidchilik, O’zbek (rus) tili.
Maktabgacha va boshlang’ich yo’nalishlarida masofaviy ta’lim kafedrasi tarixi:Sirtqi (maxsus sirtqi) bo’lim Ijtimoiy–gumanitar fanlarda masofaviy ta’lim kafedrasi 2020-2021 o’quv yilida OTVning …… sonli qarori bilan tashkil topgan. Sirtqi (maxsus sirtqi) bo’limida o’qish jarayoni 5 yilga mo’ljallangan bo’lib, masofaviy ta’lim shaklida (Onlayin) darslar olib boriladi va hozirda 1-kursdan 4-kursgacha bo’lgan talabalar tahsil olmoqda. Kafedra 2021-2022 o’quv yilining aprel oyiga qadar Ijtimoiy-gumanitar fanlarda masofaviy ta’lim kafedrasi deb yuritilib, kafedrada: Boshlang’ich ta’lim, Maktabgacha ta’lim, Jismoniy madaniya, Tarix, Pedagogika-psixologiya, Musiqa, O’zbek tili, Difektalogiya yo’nalishlarini qamrab olgan va unga 2020-2021 o’quv yili may oyiga qadar Ijod Axmedov kafedra midiri bo’lgan. 2021 yil may oyidan to hozirgi vaqtga Ilxom Umarov kafedra mudiri bo’lib boshqarib kelmoqda. universitet rektori Sh.Sharipov tashabbusi bilan 2022 yilning aprel oyida Ijtimoiy –gumanitar fanlarda masofaviy ta’lim kafedrasi 3ta kafedraga ajratildi. Maktabgacha va boshlang’ich yo’nalishlarida masofaviy ta’lim kafedrasi, Ijtimoiy–gumanitar fanlarda masofaviy ta’lim kafedrasi, Pedagogika-psixologiya va musiqa yo’nalishlarida masofaviy ta’lim kafedrasi. Maktabgacha va boshlang’ich yo’nalishlarida masofaviy ta’lim kafedrasi tarkibida – Maktabg’acha ta’lim, Boshlang’ich ta’lim, O’zbek tili va adabiyoti yo’nalishlari biriktirilgan. Ilxom Umarov kafedra mudiri vazifasini bajarib kelmoqdq. Hozirda asosiy shtatda 17 nafar o’qituvchi faoliyat yuritmoqda.

Отделение дистанционного обучения по дошкольному и начальному направлениям
Профессорско-преподавательский состав кафедры дистанционного образования в дошкольном и начальном направлениях
Всего преподавателей – 42 ta
Старшие преподаватели – 2 ta
Перпподаватели стажеры – 25 ta
Преподаватели – 10 ta
Доктор наук – 2 ta
Кубайев Кабил
Доктор наук
Лутфуллайев Жаҳонгир
Старшие Преподаватель
Холмуродов Холйигит
Ўсканов Қаҳрамон
Даминова Шоҳиста
Имомова Маҳлиё
Ярлакабова Гулнора
Нарматова Манзура
Бўтайева Нигора
Aхунбобойева Шаҳноза
Шодийева Шохида
Жуманова Динавоз
Ергашев Aлимардон
Мамарахимова Нафиса
Сафаров Ботир
Ешбекова Гулбаҳор
Aтамуродова Жамила
Бурхонов Завқиддин
Болтаков Санжар
Шарипов Жаҳонгир
Aкрамова Зуҳра
Ҳайдарова Зилола
Кушбакова Дилноза
Курбанова Зайнаб
Муртазойева Нодира
Маматова Маҳлиё
Хидирова Дилноза
Пардабойев Достон
Ўктамова Шаҳноза
Жуманов Aкбар
Турназарова Нилуфар
Направления и специальности образования: Дошкольное образование, Начальное образование, Узбекский язык и литература
Дисциплины специальностей кафедры: ДОШКОЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ: Обучение детей постановочно-творческой деятельности, технология организации деятельности в МТT, Теория и технология формирования математического воображения, Теория и технология обучения изобразительной деятельности, Приобщение к природе, Музыкальное воспитание детей, Социальная адаптация детей, Методика технологии обучения наукам, Выразительное чтение, Методика проведения народных игр в дошкольном образовании. НАЧАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ: Детская литература в начальных классах, Методика обучения родному языку, Международная система оценивания в начальных классах, Орфографические правила в начальных классах, Повышение манеры и грамотности, Методика обучения лексикографии родного языка, Педагогика, инновации и интеграция начального образования, Технология и методика ее обучения, Методика воспитательной работы, Культура речи учителя начальных классов. УЗБЕКСКИЙ ЯЗЫК И ЛИТЕРАТУРА: Родной язык, Родной язык и детская литература, Основы языкознания, Основы литературоведения, Узбекский фольклор, Староузбекская письменность, Узбекская диалектология, Фонетика, История узбекской литературы, Лексикология, Морфемика и морфология, Текстоведение, Навоиведение, Литература периода независимости, Использование узбекского языка в отрасли, Современный узбекский литературный язык, Узбекская литература, Основы художественного анализа, Современный литературный процесс и литературная критика, Культура речи учителя, Технологии обучения узбекской литературе, Методика обучения родному языку, Культура чтения и выразительное чтение, Методика преподавания узбекской литературы, Национальное возрождение, узбекская литература периода независимости, История узбекского языка, Мировая литература, Социолингвистика и дискуссия, Теория литературы, Работа со школьными учебниками, Проза и поэтика, Единицы языковой системы, Основы анализа художественного текста, Узбекский (русский) язык.
История кафедры дистанционного образования в дошкольном и начальном направлениях:Кафедра дистанционного образования в дошкольном и начальном направлениях была создана в 2020-2021 учебном году по решению Министерства образования и культуры №______ от 2020 г. Курс обучения на заочном (специальном заочном) отделении рассчитан на 5 лет, занятия проводятся в форме дистанционного обучения (онлайн), в настоящее время обучаются студенты с 1 по 4 курс. До апреля 2021-2022 учебного года кафедра будет функционировать как кафедра дистанционного образования по социально-гуманитарным наукам, кафедра охватывала такие направления, как Начальное образование, Дошкольное образование, Физическая культура, История, Педагогика-психология, Музыка, Узбекский язык, Дефектология. До мая 2020-2021 учебного года заведующим кафедрой был Ижод Ахмедов. C мая 2021 кафедру года возглавляет Ильхом Умаров. По инициативе ректора университета Ш.Шарипова в апреле 2022 года отделение дистанционного образования по социально-гуманитарным наукам было разделено на 3 кафедры: Кафедра дистанционного образования в дошкольном и начальном направлениях, Кафедра дистанционного образования в общественно-гуманитарных дисциплинах, Кафедра дистанционного образования в направлениях педагогики-психологии и музыки. В состав кафедры дистанционного образования в дошкольном и начальном направлениях закреплены такие направления, как Дошкольное образование, Начальное образование, Узбекский язык и литература.