Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari, Geografiya o’qitish metodikasi, Aniq va tabiiy fanlarni o’qitish metodikasi (geografiya),11.00.01-Tabiiy geografiya
Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari va Geografiya o’qitish metodikasi ta’lim
yo’nalishlari bo’yicha:Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari va Geografiya o’qitish metodikasi ta’lim yo’nalishlari bo’yicha:Shaharlar geografiyasi va geourbanistika, Topografiya, kartografiya va GAT, Umumiy yer bilimi, Geomorfologiya va geologiya asoslari, Tuproqlar geografiyasi va tuproqshunoslik asoslari, Biogeografiya, Aholi geografiyasi va demografiya asoslari, Jahon tabiiy geografiyasi, Ijtimoiy va iqtisodiy geografiya, Geografiya va iqtisodiy bilim asoslarini o’qitish metodikasi, O’rta Osiyo tabiiy geografiyasi, O’zbekiston tabiiy geografiyasi, Jahon iqtisodiy-ijtimoiy geografiyasi, Tadbirkorlik asoslari, Toponimika. Geografiyadan masala va mashqlar, Aholi va iqtisodiy geografiya asoslari, Moliya, soliq va soliqqa tortish, kredit munosabatlari, Makroiqtisodiyot va mikroiqtisodiyot, Geografiya o’qitish metodikasi, O’zbekiston iqtisodiy va ijtimoiy geografiyasi, Toponimika, O’lkashunoslik, Amaliy geografiya.
Aniq va tabiiy fanlarni o’qitish metodikasi (geografiya) mutaxassisligi bo’yicha:
Mutaxassislik fanlarini o’qitish metodikasi, Geomorfologiya asoslari, Iqtisodiy va ijtimoiy geografiya, Geosistemalar nazariyasi, Geoekologiya, Amaliy landshaftshunoslik, Geografiyaning dolzarb muammolari. Izox: fanlar ro’yxati 2022-2023 o’quv yilining miqdoridagi asosiy fanlardan kelib chiqib yozilgan, tanlov fanlar kiritilmagan.
Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari kafedrasi tarixi:
“Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari” kafedrasi Jizzax Davlat pedagogika universiteti Tabiiy fanlar fakultetidagi yirik ilmiy-pedagogik salohiyatga ega bo’lgan jamoalardan biri hisoblanadi. Jizzax davlat pedagogika universiteti Tabiiy fanlar fakulteti tarkibidagi 5110500 – Geografiya o’qitish metodikasi ta’limi, 60111000 – Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari va 70111001 – Aniq va tabiiy fanlarni o’qitish metodikasi (Geografiya)11.00.01Tabiiy geografiya yo’nalishlari umumta’lim maktablar, kollej va akademik liseylar uchun, bakalavr,magistr va PhD akademik darajasiga ega bo’lgan geografiya o’qitish metodikasi mutaxassisligi bo’yicha oliy ma’lumotli pedagog kadrlar tayyorlaydi. Mazkur yo’nalish bo’yicha mutaxassis kadrlarni tayyorlaydigan hozirgi Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari kafedrasi, dastlab 1991-yili pedagogika fakulteti tarkibida Tabiatshunoslik asoslari kafedrasi nomi bilan tashkil etilgan. Unga geografiya fanlari nomzodi, dotsent N.Ismatov mudir etib tayinlangan. 1992-1993 o’quv yili pedagogika fakulteti tarkibida biologiya-geografiya mutaxassisligi ochilgan va Tabiatshunoslik asoslari kafedrasi negizida Geografiya-ekologiya kafedrasi tashkil etilgan. O’sha davrda kafedrada g.f.n., dots. N.Ismatov – mudir, g.f.n. K.Qurbonov – dotsent, Y.Usmonov va S.Usmonova – katta o’qituvchi, Q.Hakimov – esa o’qituvchi sifatida faoliyat ko’rsatishgan. Keyinchalik 1996 yildan boshlab biologiya-geografiya yo’nalishi o’rniga geografiya va iqtisodiy bilim asoslari mutaxassisligi bo’yicha talabalar qabul qilindi. 2004 yili geografiya ta’lim yo’nalishi alohida bo’lim sifatida ajralib chiqdi va unga g.f.n., dots. N.Ismatov, keyinchalik i.f.n., dots. Sh.Xidirov rahbarlik qilishgan. O’sha davrda bo’lim tarkibida ikkita kafedra Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari (kafedra mudiri g.f.n., dots. N.Ismatov) va Mintaqaviy geografiya va uni o’qitish uslubiyati (kafedra mudiri g.f.n., dots. K.Qurbonov) kafedra faoliyat ko’rsatgan. O’tgan yillar davomida mutaxassislik yo’nalishlari ham bir necha bor o’zgardi. Kafedraga 2012-2016 yillari g.f.n.Q.M.Hakimov, 2016-2021yillar davomida O.L.Muhamedovlar kafedra mudiri lavozimida ishlagan.2021 yil sentyabr oyidan boshlab hozirgi kunga qadar dos.M.R.G’o’dalov kafedra mudiri lavozimida ishlab kelmoqda.1993-1996 yillar biologiya-geografiya, 1996-1999 yillar Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari, 2000-2003 yillar geografiya, 2004-2010 yillar Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari, 2011 yildan boshlab Geografiya o’qitish metodikasi, 2021 yildan boshlab ya’na Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari mutaxassisligi bo’yicha talabalar qabul qilinmoqda. Shu davr ichida kafedra professor-o’qituvchilarining safi ham kengayib bordi. Hozirgi kunda kafedrada jami 22 nafar professor-o’qituvchi asosiy o’rindosh sifatida faoliyat yuritadi. Shundan 9 nafar professor-o’qituvchilar ilmiy darajaga ega. Ilmiy salohiyat ko’rsatkichi 50 % ni tashkil etadi. Jumladan, 2 nafari dotsent (M. G’o’dalov, O. Adilova), 6 nafari fan nomzodi va falsafa doktorlari (PhD) (Q. Xakimov, M.Kamolov, S. Xaydarova G Holdorova, M.Usmonov.), 2 nafar katta o’qituvchi (A. G’apparov, Z.Toshboev) va 6 nafar o’qituvchilar ( J. Xolmirzaev, B. Xakimov, M.Sangirova A.Mirzayeva,E. Kamalov) 2 nafar doktarantlar (N. Qosimov, G Jonzoqovalar)
faoliyat yuritishmoqda.
Geografiya va iqtisodiy bilim asoslari kafedrasi hamkorligi:
Kafedrada ilmiy va o’quv jarayonlarni rivojlantirish hamda hamkorlik qilish maqsadida Ozorbayjon milliy fanlar akademiyasi, Geografiya institute, Boku davlat universiteti, Rossiyaning Bosqiriston davlat unversiteti va Niderlandiya davlatining Amsterdam unversitetlari bilan hamkorlik aloqalarini yo’lga qo’ygan. Jumladan, Boshqiriston davlat unversitetida 2018-2020 yillar oralig’ida 1 ta talabamiz (Azimova Sayyora), 2020-2022 yillar 3 ta talabamiz (O’ralov Sardor, Xolbo’taev G’iyos va Suyunov Dilshod)2022 y 4- nafar talaba gidrologiya va geografiya yo’nalishlarida magistaturada tahsil oldi. Hozirgi vaqtda Azimova Sayyora Boshqiriston davlat unversitetida doktaranturada 3-kursda tahsil olmoqda.Bu ikki nafar doktarant ilmiy rahbari geografiya fanlar doktori, professor Gareev Aufar Minnigazimovich hisoblanadi. Bosqiriston davlat unversiteti professor Gareev Aufar Minnigazimovich so’ngi 5 yilda talabalarimizga onlien va oflayin tarzida ma’ruzalar o’qib kelmoqda. Niderlandiya davlatining Amsterdam unversitetlari professori Jan Rath 2021 yilda 10 noyabrda kafedramiz professor-o’qituvchilari va talabalariga «Academic research: between knomvledge-driven and applied research» mavzusida vibenar seminar tashkil qilib berdi.Kafedra Ozarboyjon Milliy Fanlar Akademiyasi Geografiya institute bilan hamkorlikda2022 yil 28-29 noyabr kunlari “ Fan va ta’limda geografik integratsiyasining zamonaviy muammolari” mavzusida xalqaro konfrensiya tashkil qilindi.Ushbu konfrensiyada kafedra professor o’qituvchilarining 8 ta maqolalari chop etildi va kafedra mudiri dotsent M.R.G’o’dalov konfrensiyada ishtirok etib ma’ruza qildi.

Educational directions and specialties: Basics of geography and economic knowledge, methodology of teaching geography, methodology of teaching exact and natural sciences (geography)
Department specializations: The basics of geography and economic knowledge and the methodology of teaching geography in the areas of education: urban geography and geourbanistics, topography, cartography and GAT, general land knowledge, basics of geomorphology and geology, basics of soil geography and soil science, biogeography, population Basics of geography and demography, World natural geography, Social and economic geography, Methodology of teaching the basics of geography and economic knowledge, Natural geography of Central Asia, Natural geography of Uzbekistan, World economic and social geography, Basics of entrepreneurship, Toponymy. Problems and exercises from geography, Basics of population and economic geography, Finance, tax and taxation, credit relations, Macroeconomics and microeconomics, Geography teaching methodology, Economic and social geography of Uzbekistan, Toponymy, Local history, Applied geography. Methodology of teaching exact and natural sciences (geography) specialty:Mutaxassislik Methodology of teaching specialized subjects, Basics of Geomorphology, Economic and social geography, Geosystems theory, Geoecology, Applied landscape science, Current problems of geography. Note: the list of subjects is based on the main subjects of the 2022-2023 academic year, elective subjects are not included.
History of the Department: The Department of “Geography and Economic Basics of Knowledge” is one of the teams with great scientific and pedagogical potential in the Faculty of Natural Sciences of Jizzakh State Pedagogical University. Within the Faculty of Natural Sciences of Jizzakh State Pedagogical University, the directions 5110500 – Geography teaching methodology, 60111000 – Basics of geography and economic knowledge and 70111001 – Exact and natural science teaching methodology (Geography) are available in secondary schools, colleges and for academic lyceums, it prepares highly educated pedagogic personnel with bachelor’s and master’s academic degrees in geography teaching methodology specialty. The Department of Basics of Geography and Economic Knowledge, which prepares specialists in this field, was originally established in 1991 under the name of the Department of Basics of Natural Science within the Faculty of Pedagogy. Candidate of geography sciences, associate professor N. Ismatov was appointed as its principal. In the 1992-1993 academic year, a biology-geography specialty was opened in the Faculty of Pedagogy, and a Geography-Ecology Department was established on the basis of the Department of Basics of Natural Science. At that time, the department had Ph.D., Assoc. N. Ismatov – director, Ph.D. K. Kurbanov worked as an associate professor, Y. Usmanov and S. Usmonova worked as senior teachers, and K. Hakimov worked as a teacher. Later, starting from 1996, instead of the biology-geography major, students majoring in geography and the basics of economic knowledge were accepted. In 2004, the geography education branch was separated as a separate department and it was joined by Dr. Ph.D., Assoc. N. Ismatov, later Ph.D., Assoc. Sh.Khidirov was the head of the department. At that time, the department had two departments: Geography and the basics of economic knowledge (head of the department, Ph.D., associate professor N. Ismatov) and Regional geography and its teaching methodology (department head, Ph.D., associate professor K. Kurbanov). Over the past years, the areas of specialization have changed several times. 1993-1996 biology-geography, 1996-1999 Basics of geography and economic knowledge, 2000-2003 years geography, 2004-2010 years Basics of geography and economic knowledge, since 2011 Geography teaching methodology, since 2021 again Geography and students majoring in the basics of economic knowledge are being accepted. During this period, the number of professors and teachers of the department also expanded. Candidate of technical sciences, associate professor B. Rahmonov, Ph.D. N. Karshiboyeva, Ph.D. Sh. Khidirov, Ph.D., associate professor F. Kholiyev, Ph.D. B. Botirov and others worked. Currently, there are 14 professors working in the department. 6 of them have academic degrees. The indicator of scientific potential is 42.8%. Among them, 1 associate professor (M. G’odalov), 5 candidates of science and doctors of philosophy (PhD) (K. Khakimov, M. Kamolov, O. Adilova, S. Haydarova), 2 senior teachers ( A. Gapparov, Z. Toshboev) and 6 teachers (G. Kholdorova, M. Usmonov, J. Kholmirzaev, B. Khakimov, N. Kasimov, G. Jonzokova) are working.
Cooperation of the Department: In order to develop scientific and educational processes and cooperation in the department, he established cooperation relations with the State University of Bashkortostan of Russia and Amsterdam University of the Netherlands. In particular, 1 of our students (Azimova Sayyora) in 2018-2020, and 3 students in 2020-2022 (Oralov Sardor, Kholbotaev Ghiyos and Suyunov Dilshod) are in the master’s degree in hydrology and geography at Bashkir State University. Currently Azimova Sayyora is studying in the 2nd year of doctoral studies at Bashkir State University. The scientific supervisor is Professor Gareev Aufar Minnigazimovich, Doctor of Geographical sciences. Bashkir State University Professor Gareev Aufar Minnigazimovich has been giving lectures to our students online and offline for the last 5 years. On November 10, 2021, Professor Jan Rath of Amsterdam University of the Netherlands organized a webinar seminar on the topic “Academic research: between knowledge-driven and applied research” for professors and teachers of our department.