Muhammatov Abdumannon
Kafedra mutaxassislik fanlari: Musiqa nazariyasi, Cholg’u ijrochiligi va ansambli, Vokal va zamonaviy musiqa, Dirijyorlik, Musiqa o’qitish metodikasi, Musiqa tarixi, An’anaviy xonandalik
Musiqa ta’limi kafedrasi tarixi: 1987 yili Boshlang’ich ta’lim metodikasi fakulteti tarkibida pedagogika fanlari doktori, professor Alijon Xasanov rahbarligida Musiqa kafedrasi tashkil etildi va kafedrada 5 ta o’qituvchilar: A.Maxammatov, I.Qudratov, B.Ko’ychiyev, A.To’rayev, B.Quljonovlar va konsertmeyster Kurts Tatyanalar faoliyat ko’rsatib kelishgan. 1993 yili Musiqa kafedrasiga katta o’qituvchi Abdumannon Maxammatov kafedra mudiri etib tayinlangan. Kafedra turli yillarda bir necha fakultetlar tarkibida faoliyat yuritib keldi. 2019-yil San’atshunoslik fakulteti tashkil etilib kafedraga dotsent X.S.Omonov va p.f.n. E.M.Fayzullayevlar rahbarlik qilgan. 2020-2021 o’quv yilidan kafedrani katta o’qituvchi M.N.Abilov boshqarib kelmoqda. Kafedrada oxirgi 2 yilda 6 ta o’quv qo’llanma, 2 ta monografiya 4 ta o’quv uslubiy qo’llanma chop etilgan. Jizzax davlat pedagogika instituti Musiqa ta’limi yo’nalishining iqtidorli talabalari bir necha xalqaro va respublika miqyosidagi ko’rik tanlov hamda festivallar g’olibi bo’lishgan. Xususan Baxromova Sadoqat “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti, Mamarasulzoda Zulxumor – “Nihol” davlat mukofoti, Jo’rayev Bekzod – “Yagonasan muqaddas vatan” ko’rik tanlovi respublika bosqichi g’olibi. Joriy yilda bo’lib o’tgan “Muanbar navolar” – I xalqaro ko’rik tanlovida 6 nafar talaba g’oliblikni qo’lga kiritgan.
Musiqa ta’limi kafedrasi hamkorlik faoliyati Jizzax davlat pedagogika instituti Musiqa ta’limi kafedrasi Rossiya federatsiyasining V.S.Popov nomidagi Xor san’ati akademiyasi bilan hamkorlik aloqalarini o’rnatgan. 2 nafar o’qituvchi Xor akademiyasida ilmiy stajirovka o’tashi rejalashtirilgan. Xor akademiyasining professor – o’qituvchilarining ZOOM platformasi orqali darslari rejalashtirilgan. Kafedra Nizomiy nomidagi TDPU “Musiqiy ta’lim” kafedrasi, A.Navoiy nomidagi Samarqand DU “Musiqa pedagogikasi va cholg’u ijrochiligi”, Jizzax shahridagi ixtisoslashtirilgan san’at maktabi, №1-2-8-14-sonli bolalar musiqa san’at maktablari, № 9,19,3,7,6,17,14 –sonli umumta’lim maktablari bilan hamkorlik qilib kelmoqda.

Мамарасулзода Зулхумор
Направления и специальности образования: Музыкальное образование Музыкальное образование и искусство
Дисциплины специальностей кафедры: Теория музыки, Инструментальное исполнительство и ансамбль, Вокальная и современная музыка, Дирижирование, Методика преподавания музыки, История музыки, Традиционное пение
История кафедры музыкального образования: В 1987 году в составе факультета методики начального образования была создана кафедра музыки под руководством доктора педагогических наук, профессора Алижона Гасанова, на кафедре работают 5 преподавателей: Махамматов А., Кудратов И., Куйчиев Б., Куйчиев А. Работают Тураев, Б. Кулжоновлар и концертмейстер Курц Татьяна. В 1993 году заведующим кафедрой музыки был назначен старший преподаватель Абдуманнон Махамматов. Кафедра в разные годы функционировала в составе нескольких факультетов. В 2019 году был создан факультет искусствоведения и доцент Омонов Х.С., кандидат искусствоведения. Возглавил Э.М.Файзуллаев. С 2020-2021 учебного года кафедру возглавляет старший преподаватель Абилов М.Н. За последние 2 года кафедрой издано 6 учебных пособий, 2 монографии и 4 учебно-методических пособия. Талантливые студенты отделения музыкального образования Джизакского государственного педагогического института являются победителями ряда международных и республиканских конкурсов и фестивалей. В частности, Бахромова Садокат стала лауреатом Государственной премии имени Зульфии, Мамарасулзода Зулхумор – Государственной премией «Нихол», а Джураев Бекзод стал победителем национального этапа конкурса «Ты единственная святая страна». 6 студентов стали победителями «Муанбар наволар» — 1-го международного конкурса прослушивания, проведенного в этом году.
Сотрудничество кафедры музыкального образования: Кафедра музыкального образования наладила сотрудничество с Российской академией хорового искусства имени В. С. Попова. 2 педагога планируют пройти научную стажировку в Хоровой академии. Профессора-педагоги Хоровой академии планируют проводить занятия на платформе ZOOM. Также кафедра сотрудничает с кафедрами «Музыкальное образование» ТДПУ им. Низами, «Музыкальная педагогика и инструментальное исполнительство» СамГУ им. А. Навои, со специализированной художественной школой в Джизаке, с детскими школами музыки и искусств №1-2-8-14, с общеобразовательными школами №9,19,3,7,6,17,14.