Telefon: +(99888) 185 00 07
• Universitetning kompyuter va axborot infratuzilmasini yaratish va uning dasturiy ta’minotini amalga oshirish;
• Axborot texnologiyalarini ta’lim jarayoniga kiritish, o’quv jarayonini boshqarishni kompyuterlashtirish, axborot tizimlari va elektron kutubxonalarni yaratish;
• Professor-o’qituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, magistratura va bakalavriat talabalari uchun INTERNET va milliy ilmiy-o’quv tarmog’idan foydalanishlariga imkoniyatlar yaratish;
• Axborot – kommunikasiya tarmog’inining o’quv-metodik ta’minotini yaratish borasida universitet fakultetlari va kafedralarining faoliyatlarini muvofiqlashtirish;
• Axborot-kommunikasion texnologiyalarini rivojlantirish muammolariga bag’ishlangan ko’rgazmalar, anjumanlar, amaliy seminarlarda ishtirok etish va tashkil etish;
• Respublikaning boshqa o’quv muassasalari, chet el davlatlari ta’lim muassasalari bilan o’zaro tajriba almashish, axborot texnologiyalari bo’yicha hamkorlikdagi o’quv kurslarini yaratish maqsadida ijodiy aloqalarni o’rnatish va rivojlantirish;
• Universitetning rasmiy veb saytini yaratish, universitet yangiliklari haqidagi axborotlar bilan doimiy yangilanishini ta’minlash;
• Universitetni zamonaviy kompyuterlar va tarmoq bilan ishlash uchun zaruriy ashyolar bilan ta’minlash haqidagi takliflarni tayyorlash;
• Universitet kompyuterlar tarmog’ini yaratish va tarmoqning dasturiy ta’minotini amalga oshirish (Intranet va Internet);
• Universitet kompyuterlarining dasturiy ta’minotini amalga oshirish;
• Fakultetlarda Kompyuter sinflarini tashkil qilishga amaliy yordam ko’rsatish;
• Kompyuter texnologiyalarini joriy etish bo’yicha o’quv-metodik ta’minotni yaratish;
• Elektron o’quv qo’llanmalarni yaratishda va ularni o’quv jarayoniga joriy qilishga amaliy yordam ko’rsatish;
• Elektron darsliklar va ma’ruzalar matnlarining elektron versiyalari yaratish bo’yicha amaliy yordam ko’rsatish;
• Universitet Axborot resurs markaziga avtomatlashtirilgan (ARMAT) tizimini joriy etishda amaliy yordam ko’rsatish.
Raqamli ta’lim texnologiyalarini joriy etish bo’limi boshlig’i:
Jabborov Olim To’ychiyevich
Telefon: +(99894) 577 01 23
Elektron manzil : olimjonjabborov1007@gmail.com
Ish vaqti: 09:00 — 17:00
Raqamli ta’lim texnologiyalarini joriy etish bo’limi:
Raqamli ta’lim texnologiyalarini joriy etish bo’limi universitetdagi axborot texnologiyalariga oid ko’plab masalalarni hal etadi: Yangi axborot texnologiyalari bo’yicha elektron ilmiy, uslubiy qo’llanmalar va darsliklarni yaratishda amaliy yordamlar ko’rsatish, hamda ularni Internet – xalqaro axborot tizimlari bo’yicha tarqatishni yo’lga qo’yish; masofaviy o’qitish ishlarini amalga oshirish; professor-o’qituvchilar, tadqiqotchilar, iqtidorli talabalarni kompyuter va axborot texnologiyalari bo’yicha savodxonligini oshirish maqsadida kurslar tashkil etish; professor-o’qituvchi xodimlar, tadqiqotchilar va talabalar uchun kompyuter hamda axborot texnologiyalari manbalaridan, Internet – xalqaro axborot tizimlaridan unumli foydalanishni yo’lga qo’yish; amaliyot va laboratoriya darslarini multimedia va kompyuter tizimlari orqali animatsion materiallar yaratish ishlarida amaliy yordam ko’rsatish va uni tashkil qilish; turli xil dasturlar yaratish va ularni tatbiq etish; ARM kutubxonasining elektron katalogini yaratish, “virtual kutubxona” joriy etish va undan foydalanishni yo’lga qo’yish; axborot uzatish va qabul qilish vositalaridan (Internet, elektron pochta, modem aloqa, faks va sh.k.) foydalanish ishlarini amalga oshirish; o’quv jarayonini tashkil etish va amalga oshirishni kompyuterlashtirish shu bilan birga yagona axborot makonini yaratish, mashg’ulotlar o’tkazish sifatini markazlashgan holda masofadan nazorat qilishni amalga oshirish; axborot texnologiyalari uchun zarur bo’lgan texnik vosita va jihozlarni zamon talablari asosida yangilab turish; oliy ta’lim tizimiga yangi axborot texnologiyalarini joriy etish; axborotlar bazasini yaratish va ularni doimiy ma’lumotlar bilan yangilab borish; videokonferensiya, videokonsultatsiya va videodebatlarni tashkil etish; universitetning Web saytini yaratish va uni doimiy yangi ma’lumotlar bilan yangilab borishda amaliy yordamlar ko’rsatish.
Tarmoqlarni boshqarish bo’limi boshlig’i:
Abduraximov Uzoqboy Mirzayevich
Telefon: +(99898) 261 50 59
Elektron manzil : uzoqboyabduraximov@gmail.com
Ish vaqti: 08:30 — 16:30
Tarmoqlarni boshqarish bo’limi:
Tarmoqlarni boshqarish xodimlari foydalanuvchilarning tarmoq aloqalari bilan bog’liq turli xil nosozliklarni hal etadilar. Tarmoqlarni boshqarish bo’limi IP sozlamalarini sozlash,tarmoq xavfsizligini yaxshilash va tizim ishlashini kuzatish kabi vazifalarni bajaradi. Foydalanuvchilar operatsion tizimda aloqa dasturlari va xizmatlaridan foydalanish haqida to’liq ma’lumot topadilar. Shuningdek, universitet bosh binosi hamda boshqa binolarda joylashgan fakultetlar o’rtasidagi ma’lumot almashish va ulanishlarni yaxshilaydi. Bo’lim universitetning kerakli nuqtalariga wifi zonalarini tashkil etish bilan birga, universitetdagi barcha xonalarni hamda kerakli obyektlarga kamera nazoratini o’rnatadi. Tarmoqlarni boshqarish bo’limi xodimlari kameralar olayotgan tasvirlarning sifati yaxshiligi va wifi zonalardagi aloqalar uzluksizligini ta’minlaydi.
Texnik qo’llab-quvvatlash bo’limi boshlig’i:
Bekmurodov Tohir Rajabovich
Telefon: +(99899) 072 70 88
Elektron manzil: tohirboy9588@mail.ru
Texnik qo’llab-quvvatlash bo’limi:
Bo’lim universitetning markazlashtirilgan bo’limlari foydalanuvchilarini texnik va axborot bilan ta’minlash, universitet axborot tizimlari (AT) serverlarining apparat va tizimli dasturiy ta’minotiga xizmat ko’rsatish, foydalanuvchi ish stantsiyalarini texnik qo’llab-quvvatlash bo’yicha ishlarni bajarish, tizim va amaliy dasturlarni o’rnatish va sozlash, dasturiy ta’minotni yangilash, shaxsiy kompyuterning tashqi qurilmalarini ulash va sozlash, dasturiy va apparat nosozliklarini bartaraf etish, foydalanuvchilarga joylarda maslahat berish, server tizimining dasturiy ta’minotini boshqarish, serverlarning tizim dasturiy ta’minotini o’rnatish, sozlash va yangilash, server tizimi va apparat nosozliklarini bartaraf etish, universitetning IP foydalanuvchilariga texnik yordam ko’rsatish, foydalanuvchi shaxsiy kompyuteridan universitet IP siga kirishni sozlash, sohada kompyuter texnikasi va dasturiy ta’minotini hisobga olish bo’yicha ishlarni bajarish, kompyuter texnikasi va dasturiy ta’minotini sotib olish uchun standart texnik shartlarni ishlab chiqish, universitetning shaxsiy kompyuterlari va AT foydalanuvchilarini universitetda mavjud va yangi joriy qilingan AT va xizmatlar, rejali va favqulodda ishlar haqida xabardor qilish.
Axborot xavfsizligini ta’minlash bo’limi boshlig’i:
Hasanov Sunnatillo Haydar o’g’li
Telefon: +998 93 009 02 07
Elektron manzil: sunnatillo92h@gmail.com
Axborot xavfsizligini ta’minlash bo’limi:
Axborot xavfsizligini ta’minlash bo’limi oliy ta’lim muassasasida axborot xavfsizligini ta’minlaydi, oliy ta’lim muassasasida axborot xavfsizligiga paydo bo’layotgan tahdidlar to’g’risida o’z vaqtida xabardor qilish, shuningdek, axborotlarni muhofaza qilish bo’yicha konsultatsiya xizmatlari ko’rsatadi, oliy ta’lim muassasasida axborot tizimlari resurslari va ma’lumotlar bazalarining axborot xavfsizligini ta’minlaydi, qonun buzuvchilarni tahlil qilish, identifikatsiyalashda, axborotlar makonidagi ruxsatsiz yoxud buzuvchi harakatlarni amalga oshirishda foydalaniladigan metodlar va vositalarni tahlil qiladi, internet tarmog’i milliy segmentida axborot xavfsizligi hodisalarining oldini olish bo’yicha o’zaro amaliy ishlarni tashkil etish maqsadida axborot xavfsizligi sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantiradi, bo’limning yillik va yarim yillik ish rejalarini ishlab chiqadi, rahbarlik qilayotgan bo’lim xodimlarining ish rejalarini tasdiqlaydi, har chorakda bo’lim o’zining ichki yig’ilishini o’tkazadi va ijro intizomi qoniqarsiz xodimlarni ogohlantiradi.

Phone: +(99888) 185 00 07
• Creation of computer and information infrastructure of the university and implementation of its software;
• Introduction of information technologies into the educational process, computerization of educational process management, creation of information systems and electronic libraries;
• Creating opportunities for professors, teachers, scientific researchers, graduate and undergraduate students to use the INTERNET and the national scientific-educational network;
• Coordinating the activities of university faculties and departments regarding the creation of educational and methodological support of the information-communication network;
• Participation and organization of exhibitions, conferences, practical seminars dedicated to the problems of development of information and communication technologies;
• To establish and develop creative relations with other educational institutions of the Republic, educational institutions of foreign countries in order to exchange experience, create cooperative educational courses on information technologies;
• Creating the official website of the university, ensuring its constant updating with information about the institution’s news;
• Preparation of proposals for providing the university with modern computers and network equipment;
• Creating a university computer network and implementing network software (Intranet and Internet);
• Software implementation of university computers;
• Providing practical assistance to the organization of computer classes at the faculties;
• Creation of educational and methodological support for the introduction of computer technologies;
• Providing practical assistance in creating electronic training manuals and introducing them into the educational process;
• Provide practical assistance in creating electronic versions of electronic textbooks and lecture texts;
• Providing practical assistance in introducing the automated (ARMAT) system to the University Information Resource Center.
Head of the Department of Implementation of Digital Educational Technologies:
Jabbarov Olim Toychievich
Telephone: +(99894) 577 01 23 Email address : olimjonjabborov1007@gmail.com Working time: 09:00 — 17:00
Department of Implementation of Digital Educational Technologies:
The department of implementation of digital educational technologies solves many issues related to information technologies in the university: providing practical assistance in the creation of electronic scientific, methodical manuals and textbooks on new information technologies and establishing their distribution on the Internet – international information systems; implementation of distance learning; organization of courses to improve computer and information technology literacy of professors, researchers, and talented students; establishment of efficient use of Internet – international information systems from computer and information technology resources for teaching staff, researchers and students; practical assistance and organization of practice and laboratory classes in the creation of animated materials through multimedia and computer systems; creating and implementing various programs; Creation of an electronic catalog of the ARM library, implementation of “virtual library” and its use; use of means of information transmission and reception (Internet, e-mail, modem communication, fax, etc.); computerization of the organization and implementation of the educational process, at the same time creating a single information space, implementing centralized remote monitoring of the quality of training; updating the technical tools and equipment necessary for information technologies based on the requirements of the time; introducing new information technologies into the higher education system; creating a database and updating it with constant information; organization of video conference, video consultation and video debates; providing practical assistance in creating the university’s Web site and updating it with new information.
Head of Network Management Department:
Abduraximov Uzoqboy Mirzayevich
Telephone: +(99898) 261 50 59 Email address : uzoqboyabduraximov@gmail.com Working time: 08:30 — 16:30
Network Management Department:
Network administrators deal with various problems related to users’ network connections. The network management section performs tasks such as configuring IP settings, improving network security, and monitoring system performance. Users will find complete information about the use of communication programs and services in the operating system. It also improves communication and connections between the universite’s main building and faculties located in other buildings. The department will establish Wi-Fi zones at the required points of the universite, as well as install camera surveillance on all the rooms and necessary objects in the universite. Employees of the network management department ensure the quality of the images captured by the cameras and the continuity of communications in the wifi zones.
Head of Technical Support Department:
Bekmurodov Tohir Rajabovich
Telephone: +(99899) 072 70 88 Email address : tohirboy9588@mail.ru Working time: 08:30 — 16:30
Technical Support Department performs the following tasks:
providing technical and informational services to the users of the university’s centralized departments, servicing the hardware and system software of the university’s information systems (IT) servers, perform technical support work for user workstations, install and configure system and application programs, update software, connect and configure PC peripherals, troubleshoot software and hardware, provide on-site advice to users , server system software management, installing, configuring and updating system software of servers, server system and hardware troubleshooting, providing technical support to IP users of the university, configure access to the university IP from the user’s PC, performing work on accounting of computer equipment and software in the field, development of standard technical conditions for the purchase of computer hardware and software, inform university personal computers and IT users about existing and newly introduced IT and services at the university, planned and emergency work.
Head of the Information Security Department:
Hasanov Sunnatillo Haydar o’g’li
Telephone: +998 93 009 02 07 Email address : sunnatillo92h@gmail.com Working time: 08:30 — 16:30
Information Security Department performs following tasks:
ensures information security in a higher education institution, timely notification of emerging threats to information security in a higher education institution, provides consulting services on information protection, ensures information security of information system resources and databases in a higher education institution, performing unauthorized or disruptive actions in the information space in the analysis and identification of law breakers analyzes the methods and tools used in the development, develops international cooperation in the field of information security in order to organize mutual practical work on the prevention of information security incidents in the national segment of the Internet network, develops annual and semi-annual work plans of the department, approves the work plans of the employees of the department he leads, every quarter the department holds its internal meeting and executive discipline warns the unsatisfactory employees.