Uralova Oydinso Tangirberdi qizi
Institut II-bo’limi institut strukturaviy tarkibida alohida bo’lim sifatida faoliyat ko’rsatadi va institut rektoriga to’g’ridan-to’g’ri bo’ysinadi. Bo’lim o’z faoliyatida O’zbekiston Respublikasining «Umumiy harbiy majburiyat va harbiy xizmat to’g’risida»gi Qonunga va Vazirlar Mahkamasining 2003 yil 4 martdagi «O’zbekiston Respublikasi fuqarolarini harbiy ro’yxatga olish to’g’risida Nizomni tasdiqlash xaqida»gi 119-sonli qarorga hamda institut Ustaviga va institut rektori buyruqlari, ko’rsatmalari, yo’riqnomalari va mazkur Nizomga amal qiladi.
Bo’limning asosiy vazifalari:
Bo’lim institutda faoliyat ko’rsatayotgan profesor-o’qituvchilar, ishchi xodimlar hamda kunduzgi bo’lim talabalarini, xarbiy xizmatga majburlar va chaqiriluvchilarni xarbiy ro’yxatga olishni tashkil qiladi va yuritadi. Bo’lim O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan ro’yxatga muvofiq, institut rektori, prorektorlar, fakultet dekani va uning o’rinbosarlari, muhandis texnik xodimlar, malakali ishchilarni safarbarlik va urush davri uchun bronlash (urush vaqtida o’z ish joyida qoldirilishini avvaldan tayinlash) ishlarini o’z muddatida rasmiylashtiradi. Bo’lim Jizzax shaxar mudofaa ishlari bo’yicha bo’lim bilan hamkorlikda ish olib boradi. O’zbekiston Respublikasi «Umumiy xarbiy majburiyat va xarbiy xizmat to’g’risida»gi Qonunning 21-moddasiga asosan, kunduzgi ta’lim shakli bo’yicha o’qishga qabul qilingan talabalarga ma’lumotnomalarni (26-forma) qonun hujjatida belgilangan tartibda rasmiylashtiradi. Institut talabalari safidan chiqarilgan bitiruvchilar, boshqa oliygohga o’qishni ko’chirgan, akademik ta’til olgan hamda o’qishdan chetlashtirilgan talabalarni institut ro’yxatidan chiqarib, belgilangan tartibda tahlilini olib boradi.
Bo’lim o’z zimmasiga yuklatilgan vazifalarni bajarish yuzasidan quyidagi huquqlarga ega:
• Bo’lim zimmasiga yuklatilgan vazifalarni bajarish uchun institut fakultet va bo’limlaridan belgilangan tartibda, zarur bo’lgan ma’lumotlarni talab qilib oladi.
• Institut professor-o’qituvchilari, ishchi-xodimlari va talabalarini bo’limga chaqirtirish xamda xarbiy xizmatga doir tegishli bo’lgan vazifalar beradi.
• Institutning bo’limga aloqador bo’lgan buyruqlariga o’z takliflarini beradi.
• Turli tashkilotlardan, jumladan shahar va tuman mudofaa ishlari bo’yicha bo’limlardan kelgan so’rovnomalarini ko’rib chiqib, o’rnatilgan tartibda bo’lim tomonidan javob yo’llaydi.
Bo’lim faoliyatiga institut rektori tomonidan tayinlangan bo’lim boshlig’i rahbarlik qiladi. Bo’lim muhandisi bo’lim boshlig’i tavsiyasiga binoan, rektor buyrug’i bilan tayinlanadi. Bo’lim boshlig’i va bo’lim muhandisi bo’limga yuklatilgan vazifalarning bajarilishiga javob beradi.

Kholmatova Zulaykha Askarovna
The second department of the university operates as a separate department in the structural system of the university and is directly subordinated to the rector of the university. In its activities, the department complies with the Law of the Republic of Uzbekistan “On General Military Obligation and Military Service” and the Regulation of the Cabinet of Ministers dated March 4, 2003 “On Military Registration of Citizens of the Republic of Uzbekistan” 119 and the Charter of the university and the orders, instructions, instructions of the rector of the university.
The main tasks of the department:
The department organizes and maintains the military registration of professors and teachers, working staff and full-time students and conscripts working in the university. Department, in accordance with the list approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, rector of the university, vice-rectors, dean of the faculty and his deputies, engineers and technicians, qualified workers for mobilization and reservation for wartime (retention at their place of work during wartime) pre-appointment) will formalize their work on time. The department works in cooperation with the Jizzakh city defense department. Pursuant to Article 21 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On General Military Obligation and Military Service”, references (Form 26) are issued to students enrolled in full-time education according to the procedure established by the law. Graduates expelled from the ranks of the university’s students, students who have transferred to another university, students who have received academic leave and who have been expelled from the university’s list, will be analyzed in the prescribed manner.
The department has the following rights in relation to the performance of the tasks assigned to it:
• In order to fulfill the tasks assigned to the department, the university requests the necessary information from the faculties and departments in accordance with the established procedure.
• Calling professors-teachers, workers and students of the university to the department, as well as tasks related to military service
• Gives suggestions to the orders of the university related to the department.
• After reviewing the questionnaires received from various organizations, including city and district departments for defense affairs, the department sends answers in the established order.
The activity of the department is supervised by the head of the department appointed by the rector of the university. The engineer of the department is appointed by the order of the rector on the recommendation of the head of the department. The head of the department and the engineer of the department are responsible for the performance of the tasks assigned to the department.