Bosh energetik: Almuratov Voxid Mardullaevich
- Elektr ensrgiyasiniig, shunngdek telefon aloqasi, radiouzel, avtomatlashtirilgan qo’ng’iroqlar va signalizatsiyalarning o’rnatilgan limit dokrasida uzluksiz na sifatli ta’minlanishini tashkil etish;
- Elektr ensrgiyasiniig iqtisodiy qilniishi bo’yicha chora -tadbirlar ishlab chiqish, OTM ob’ektlari orasida elektr energiyasining maqsadli taqsimlanishini nazorat qilsh;
- Elektr energiyasi xujaligidagi avariyalar va yaroqsiz xolatga kelgan vositalarning hisobini yuritish va tahlil qilish;
- Bo’ysinuvchi personal tomonidan harakatdagi qoida va instruktsiyalarga rioya qilinishini nazorat qilish;
- OTMning energiya iste’moli bo’yicha xisob-kitobni yuritish, OTMning energiya balansini tayyorlash;
- Tashqi tashkilotlar bilan energiya iste’moli buyicha shartnomalar rasmiylashtirish;
- Elektr ensrgiyasiniig, shuningdek telefon alokasi, radiouzel, avtomatlashtirilgan qo’ng’iroqlar na signalizatsiyalar tizimlarining profilaktika ishlari na tamirlanishining o’z vaqtida va sifatli bajarilishi hamda ularning texnik holati ustidan nazoratni amalga oshnrish;
- Elektr jixozlari, ventilyatsiya qurilmalari va boshqalar ekspluatatsiyasi buyicha hamda bo’sunuvchi personalning lavozimlari istruktsiyasini ishlab chiqish;
- OTMni qish mavsumiga tayyoriash bo’yicha chora-tadbirlarni amalga oshirnsh;
- OTM ob’ektlari va xizmatlarida himoya vositalarining mavjud holatini nazorat qilish, ularning yaroqlilik xolatini tekshirib borish:
- Energetik «nsh va kurnyashlar izoyayatsion «rshmipshing dast/tbki va muitazam tekshiruvlarii tashknl etib bornsh;
- Zarur materiallar va asbob-uskunalar uchun buyurtmalar rasmiylashtirish, omborda saqlanayotgai moddiy-texnik vositalar xisobini yurntish;
- Energiya ob’ektlarini qayta ta’mirlash va modernizatsiya qilishni loyihalashtirish tashkilotlariga buyurtma berish va ishlaring bajarilnshini nazorat qilish;
- Instruktsiya va qoidalarniig buzilishidan kelib chiqqan qoidabuzarliklarga nisbatan chora ko’rsh uchun kerakli xujjatlarni raxbariyatga taqdim etish.
Bilishi kerak:
- Yoig’in xavfsizligi, xavfsizlik texiikasi qoidalarini hamda texnika qondalariini, OTMsi binolari va talabalar turar, joylarini elektr ensrgiyasi tizimini, texnikasn va xavfsizlik qoidalari, yuqori tashkilotlarning qarorlari, farmoyishlari, buyruqlarini, OTMsiga energetika sohasida xizmat kursatishga doir uslubiy va me’yoriy xujjatlarini, OTMsida ishlab chiqarishni energiya bilan ta’minlashni tashkil etish, energiyadan foydalanuvchi qurilmalarnyng iщlab chiqarish quvvatlari, texnik tavsifi va ish rejimlari, ularni ishlatish qoidalarini bilishi.
Malaka talablari:
- Qurilish, rekonstruktsiya, kapital va joriy ta’mirlash tajribasiga ega bo’lishi;
- Texnikaviy xujjatlarni ishlab chiqish hamda rasmiylashtirishga oid nizomlar, yo’riqnomalar va boshqa rahbariy hujjatlarni bilishi;
- OTMsini elektr ensrgiyasi bilan ta’minlash xususida boshqa tashkilotlar bilan shartnomalar tuzish tartibini bilishi;
- Oliy ma’lumotga ega bo’lishi zarur.
- Mehnat qonunligi asoslari, mehnatni muhofaza qilish, xavfsizlik texnikasi, ishlab chiqarish sanitariyasi hamda yong’iniga qarshi himoya qoidalari va me’yorlari bilishi zarur.

Phone number: (97) 793 85 14, (72) 222 37 46
• Organization of continuous and high-quality supply of electrical energy, as well as telephone communication, radio, automated calls and alarms within the set limit;
• Development of measures on the economic performance of electric energy output, targeting of electricity among HEI objects, control the distribution;
• Accounting and analysis of accidents in the electricity economy and equipment that has reached an unusable state;
• Control of compliance with the rules and instructions in action by subordinate personnel;
• Accounting for the energy consumption of the HEI, preparation of the energy balance of the HEI;
• Agreements on energy consumption with external organizations clearance;
• Timely and high-quality performance of preventive works and repairs of electrical energy, as well as telephone communication, radio, automated calls and alarm systems, as well as control over their technical condition;
• Implementation of measures to prepare HEI for the winter season;
• To control the current state of protective equipment in the facilities and services of the HEI, to check their serviceability:
• Organization of initial and regular inspections of energy efficiency and maintenance;
• Issuing orders for necessary materials and equipment, keeping an account of material and technical means stored in the warehouse;
• Ordering and monitoring the execution of works by design organizations for the renovation and modernization of energy facilities;
• Submit the necessary documents to the management to take action against the violations caused by the violation of the instructions and rules.
• Fire safety, safety equipment rules and technical regulations, electrical energy system of HEI buildings and student residences, technical and safety rules, decisions, orders, orders of higher organizations, methodological and normative documents on providing services to HEI in the field of energy, production in HEI with energy organization of supply, knowledge of production capacities, technical description and operating modes of energy-using devices, rules of their use.
• Having experience in construction, reconstruction, capital and current repairs;
• Knowledge of regulations, guidelines and other management documents related to the development and formalization of technical documents;
• To know the procedure for concluding contracts with other organizations regarding the provision of electricity to the HEI; • It is necessary to have a higher education.
• It is necessary to know the basics of labor legislation, labor protection, safety techniques, industrial sanitation and fire protection rules and regulations.