dots. To’raqulova Iroda Xolbo’tayevna
Pedagogika va psixologiya fakulteti institut rektorining 2020-yil 29-iyundagi № 429-U-sonli buyrug’i bilan tashkil topgan. Fakultetda jami 66 nafar professor o’qituvchilar faoliyat olib boradi. Shundan 46 nafari (69,6%) ayollar. O’qitiuvchilar ilmiy darajasi bo’yicha, 1 nafar fan doktori, 8 nafar fan nomzodi dotsent, 3 nafar PhD falsafa doktori, 19 nafar katta o’qituvchi, 23 nafar o’qituvchilar, 12 nafar stajor o’qituvchilardan iborat. So’nggi 2 yilda o’qituvchilardan 6 nafari fan doktori va fan nomzodi ilmiy darajasiga erishdi. Bugungi kunda fakultetda 1053 nafar talabalarga ta’lim-tarbiya beriladi. Shundan 774 nafari qizlar, 279 nafari o’g’il bolalar. 174 nafar magistrant tehsil oladi.
Fakultetda “Yoshlar” nomli talabalar teatr-studiyasi faoliyat yuritib, har yili ikkitadan spektakl tayyorlash yo’lga qo’yilgan. “VINI VIDI VICHI” nomli “Zakovat” intellektual jamoasi tashkil qilingan. “Pedagog yoshlar” nomli quvnoqlar va zukkolar jamoasi ham tashkil qilingan bo’lib, hozirda bu jamoa yaxshi natijalarni ko’rsatib kelmoqda. Fakultet talabalari ko’plab yutuqlarni qo’lga kiritishmoqda, hattoki 1-kurs magistranti Ismatullayev Otabek 2020-2021 o’quv yilida “Alisher Navoiy” davlat stipendiyasiga sazovor bo’lgan.
Fakultetda Psixologik markaz va “Inklyuziv va korreksion ilmiy-metodik” markaz hamda “Yosh menejmentlar”, “Yosh psixoliklar”, “Yosh pedagoglar” va “ Yosh olimlar” kabi to’garaklar faoliyati yo’lga qo’yilgan. Talablarning iste’dod, qobiliyat hamda ezgu intilishlarini to’liq ro’yobga chiqarish, kasb mahorati bo’yicha bilim, ko’nikma va malakalarini oshirish maqsadida «Kitob-barcha bilimlarning kaliti» Defektologiya yo’nalishi 4-bosqich talabalari zakovat intellektual musobaqasi tashkil qilindi. Fakultetning “Zamonaviy ta’limda pedagogika va psixologiya fanlari” nomli elektron jurnali tashkil etilgan.

Assoc. prof. Torakulova Iroda Kholbotayevna
The faculty of pedagogy and psychology was established by the order of the rector of the institute № 429-U dated June 29, 2020. A total of 66 professors work at the faculty. 46 of them (69.6%) are women. According to the academic level, the teachers consist of 1 doctor of science, 8 candidates of science and associate professors, 3 PhD doctors of philosophy, 19 senior teachers, 23 teachers, 12 intern teachers. In the last 2 years, 6 of the teachers have obtained the scientific degree of doctor of science and candidate of science. Today, 1053 students are educated at the faculty. 774 of them are girls, 279 are boys. 174 graduate students study.
The faculty has a student theater-studio called “Yoshlar” and prepares two performances every year. “Zakovat” intellectual group named “VINI VIDI VICHI” was established. A team of cheerleaders and wits named “Pedagog Yoshlar” was also established, and now this team is showing good results. The students of the faculty are achieving many achievements, even the 1st-year master’s student Ismatullayev Otabek was awarded the “Alisher Navoi” state scholarship in the 2020-2021 academic year.
The Faculty has established the Psychological Center and the “Inclusive and Correctional Scientific-Methodical” Center, as well as the “Young Managers”, “Young Psychologists”, “Young Pedagogues” and “Young Scientists”. In order to fully realize the talents, abilities and noble aspirations of students, to increase their knowledge, skills and qualifications in professional skills, the “Book is the key to all knowledge” intellectual competition for students of the 4th level of defectology was organized. An electronic journal of the faculty called “Pedagogy and Psychological Sciences in Modern Education” was established.