Hasanov Eldar Rinatovich
Rus tili va adabiyoti yo’nalish sifatida 1974-yilda o’zbek tili va adabiyoti fakulteti negizida tashkil etilgan. 1977-1978 o’quv yilidan boshlab esa rus tili va adabiyoti yo’nalishi fakultet sifatida faoliyat yurita boshladi. Rus tili va adabiyoti fakulteti 1998 yildan 2020 yil avgust oyigacha Chet tillar fakulteti tarkibida bo’lgan. 2020-yil avgust oyida Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi buyrug’i bilan Rus tili va adabiyoti fakulteti qayta tashkil etildi. Fakultetda 42 nafar professor-o’qituvchilar faoliyat ko’rsatmoqda, jumladan 1 nafar professor, 1 nafar fan nomzodi, 8 nafar dotsent, 8 nafar katta o’qituvchilar va 24 nafar stajor. Hozirgi kunda fakultetda 800 dan ortiq talaba va 35 nafar magistrant tahsil olmoqda.
Rus tili va adabiyoti fakultetida «Debyut», «Iqtidorli talabalar markazi», «Notiqlik mahorati sirlari», “Rus tili o’qituvchisi ustaxonasi” ilmiy-uslubiy to’garaklar ishlab qelmoqda. Ular faoliyati talabalarning kasbiy faoliyatini yanada rivojlantirish, ularning madaniy va axloqiy o’sishini yaxshilashga qaratilgan. Talabalarning ijodiy ishlari respublika va xalqaro miqyosda o’tkazilgan konferensiya to’plamlarida, jurnallarda, qolaversa, bir qancha gazetalarda chop etilgan.
Shu kungacha fakultet talabalari ko’plab yutuqlarga erishib kelmoqda. 2 nafar talaba-yoshlar “Navoiy” nomidagi davlat, 1 nafar talaba Zulfiya nomidagi stipendianti bo’lgan, 1 nafar talaba O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi. “Yosh kitobxon” tanlovining joriy yildagi respublika bosqichiga Musulmonova Xilola yo’llanmani qo’lga kiritgan. 2022 yil may oyida Oliy ta’lim muassasalarining bakalavr ta’lim yo’nalishi talabalari o’rtasida «Yangi O’zbekistonni o’zimiz, o’z qo’llarimiz bilan bunyod etamiz!» shiori ostida esselar tanlovining respublika bosqichida ishtirok etgan fakultetning 3-bosqich talabasi Yelena Navro’zova «Ona tilim-joni dilim» nominatsiyasi bo’yicha diplom bilan taqdirlandi.
Fakultetda “Niqob” nomli talabalar teatr-studiyasi faoliyat yuritib, har yili ikkitadan spektakl tayyorlash yo’lga qo’yilgan. “Unikumlar” nomli “Zakovat” intellektual jamoasi tashkil qilingan. “Adrenalin” nomli quvnoqlar va zukkolar jamoasi ham tashkil qilingan bo’lib, bugun ko’plab yutuqlarga erishib kelmoqda.

Деятельность: с августа 2020 года
Как направление Русский язык и литература был организован в 1974 году на базе факультета Узбекского языка и литературы. Начиная с 1977-1978 учебного года направление Русский язык и литература стало функционировать в качестве факультета. С 1998 до августа месяца 2020 года факультет Русского языка и литературы был в составе факультета Иностранных языков. В августе 2020 года приказом Министерства высшего и среднего специального образования факультет русского языка и литературы был реорганизован. На факультете ведут свою деятельность 42 преподавателя, в том числе 1 профессор, 1 кандидат наук, 8 доцентов, 8 старших преподавателей и 24 стажера-преподавателя. В настоящее время на факультете обучается более 800 студентов и 35 магистрантов.
На сегодняшний день студенты факультета добились многого. 2 студента – государственные студенты им. Навои, 1 студент – стипендиат имени Зульфии, 1 студент – член Союза писателей Узбекистана. В этом году путевку на республиканский этап конкурса «Юный чтец» выиграла студентка 1 курса Мусулмонова Хилола. Студентка 3-курса факультета Наврузова Елена, участвовавшая на республиканском этапе конкурса эссе «Мы построим Новый Узбекистан своими руками!» среди студентов высших учебных заведений была награждена дипломом по номинации «Мой родной язык – моя душа».
На факультете ведёт свою деятельность студенческая театр-студия «Маска», которая ежегодно готовит два спектакля. Сформирована команда “Уникумы” для интеллектуальный игры «Заковат». Также на факлуьтете существует команда веселых и находчивых под названием «Адреналин», которая на сегодняшний день добилась многого.