Hasanov Eldar Rinatovich
Rus tili va adabiyoti yo’nalish sifatida 1974-yilda o’zbek tili va adabiyoti fakulteti negizida tashkil etilgan. 1977-1978 o’quv yilidan boshlab esa rus tili va adabiyoti yo’nalishi fakultet sifatida faoliyat yurita boshladi. Rus tili va adabiyoti fakulteti 1998 yildan 2020 yil avgust oyigacha Chet tillar fakulteti tarkibida bo’lgan. 2020-yil avgust oyida Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi buyrug’i bilan Rus tili va adabiyoti fakulteti qayta tashkil etildi. Fakultetda 42 nafar professor-o’qituvchilar faoliyat ko’rsatmoqda, jumladan 1 nafar professor, 1 nafar fan nomzodi, 8 nafar dotsent, 8 nafar katta o’qituvchilar va 24 nafar stajor. Hozirgi kunda fakultetda 800 dan ortiq talaba va 35 nafar magistrant tahsil olmoqda.
Rus tili va adabiyoti fakultetida «Debyut», «Iqtidorli talabalar markazi», «Notiqlik mahorati sirlari», “Rus tili o’qituvchisi ustaxonasi” ilmiy-uslubiy to’garaklar ishlab qelmoqda. Ular faoliyati talabalarning kasbiy faoliyatini yanada rivojlantirish, ularning madaniy va axloqiy o’sishini yaxshilashga qaratilgan. Talabalarning ijodiy ishlari respublika va xalqaro miqyosda o’tkazilgan konferensiya to’plamlarida, jurnallarda, qolaversa, bir qancha gazetalarda chop etilgan.
Shu kungacha fakultet talabalari ko’plab yutuqlarga erishib kelmoqda. 2 nafar talaba-yoshlar “Navoiy” nomidagi davlat, 1 nafar talaba Zulfiya nomidagi stipendianti bo’lgan, 1 nafar talaba O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi. “Yosh kitobxon” tanlovining joriy yildagi respublika bosqichiga Musulmonova Xilola yo’llanmani qo’lga kiritgan. 2022 yil may oyida Oliy ta’lim muassasalarining bakalavr ta’lim yo’nalishi talabalari o’rtasida «Yangi O’zbekistonni o’zimiz, o’z qo’llarimiz bilan bunyod etamiz!» shiori ostida esselar tanlovining respublika bosqichida ishtirok etgan fakultetning 3-bosqich talabasi Yelena Navro’zova «Ona tilim-joni dilim» nominatsiyasi bo’yicha diplom bilan taqdirlandi.
Fakultetda “Niqob” nomli talabalar teatr-studiyasi faoliyat yuritib, har yili ikkitadan spektakl tayyorlash yo’lga qo’yilgan. “Unikumlar” nomli “Zakovat” intellektual jamoasi tashkil qilingan. “Adrenalin” nomli quvnoqlar va zukkolar jamoasi ham tashkil qilingan bo’lib, bugun ko’plab yutuqlarga erishib kelmoqda.

Hasanov Eldar Rinatovich
The department of Russian language and literature was established in 1974 on the basis of the faculty of Uzbek language and literature. Since 1977-1978 academic year, the department of Russian language and literature has begun to function as a faculty. The Faculty of Russian Language and Literature was part of the Faculty of Foreign Languages from 1998 to August 2020. In August 2020, by order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education, the Faculty of Russian Language and Literature was reorganized. 42 professors and teachers work at the faculty, including 1 professor, 1 candidate of science, 8 associate professors, 8 senior teachers and 24 teachers. Currently, more than 800 undergraduate students and 35 graduate students study at the faculty.
At the Faculty of Russian Language and Literature, scientific and methodological circles “Debut”, “Center for Talented Students”, “Secrets of Public Speaking”, “Workshop of the Russian Language Teacher” are working. Their activities are aimed at the further development of students’ professional activities, improving their cultural and moral growth. Creative works of students have been published in national and international conference collections, magazines, as well as in several newspapers.
Up today, the students of the faculty have achieved many achievements. 2 students were awarded the scholarship named after “Navoi”, 1 student was a scholarship holder named after Zulfiya, 1 student was a member of the Writers’ Union of Uzbekistan. Muslimova Khilola won a ticket to the republic stage of the “Yosh Kitabkhan” contest this year. In May 2022, among the students of the bachelor’s course of higher educational institutions, “We will build a new Uzbekistan with our own hands!” Yelena Navruzova, a 3rd grade student of the faculty who participated in the republican stage of the essay competition under the slogan “My mother’s tongue-my soul’s tongue”, was awarded with a diploma.
A student theater-studio named “Niqob” operates at the faculty and prepares two plays every year. “Zakovat” intellectual group called “Unikumlar” was established. A team of cheerleaders and wits named “Adrenaline” was also established, and today it is achieving many achievements.